اطلاعات عمومی امارات, جاذبه‌های شهری

ساحل جی‌بی‌آر (JBR)؛ از امکانات تا تفریحات

jbr beach

ساحل جمیرا که به آن ساحل JBR نیز می‌گویند، یکی از سواحل معروف شهر دبی است که در بین گردشگران داخلی و خارجی کشور امارات از محبوبیت فراوانی برخوردار است. با ما دبی‌بلیط باشید تا این ساحل زیبا را به شما معرفی کنیم.

معرفی ساحل JBR دبی

ساحل JBR

ساحل JBR

ساحل JBR دبی که مخفف Jumeirah Beach Residence است، به معنای منطقۀ مسکونی ساحل جمیرا است. ممکن است این ساحل با نام ساحل برج‌العرب نیز خوانده شود. این ساحل در حدود 12 هکتار وسعت دارد، طول آن در حدود یک کیلومتر است و یکی از سواحل خصوصی به حساب می‌آید. در این ساحل، اقامتگاه‌های بسیار مجللی قرار دارد که نظر گردشگران را به خود جلب کرده است. گفته می‌شود که حداقل 5 هتل و 40 برج مسکونی در ساحل جمیرا قرار گرفته است.

علاوه بر اقامتگاه‌های مجلل، رستوران‌های مختلف با منوی غذای متنوع، کلاب‌های شبانه و ورزش‌های آبی از جمله امتیازات و امکانات این ساحل زیباست.

چشم‌انداز زیبای این ساحل به سمت برج‌های جمیرا و برج العرب است. ساحل جمیرا در منطقه جمیرا قرار دارد و منطقه جمیرا به سه بخش تقسیم‌بندی می‌شود.

امکانات ساحل جمیرا

مهم‌ترین امکانات ساحل جمیرا عبارت هستند از:

1. پارک ساحلی

ساحل JBR

ساحل JBR

یک پارک ساحلی وسیع در ساحل JBR قرار دارد که در نزدیک ساحل خلیح فارس قرار گرفته است. این پارک ساحلی امکاناتی مانند باربکیو، دکه‌های فروش نوشیدنی و غذا و همینطور زمین برای ورزش والیبال دارد. از ساعت 7 صبح تا 6 عصر نیروهای نجات غریق در کنار این ساحل آمادۀ خدمات‌رسانی به گردشگران هستند. دوچرخه‌سواری و استفاده از اسکیت در این پارک ساحلی مجاز نیست.

در این پارک ساحلی یک زمین بازی برای کودکان نیز وجود دارد که وسایل سرگرمی و بازی‌های مختلفی برای سرگرمی کودکان در آن موجود است.

یک استخر بزرگ برای شنا و تفریح با بخش‌های مختلف برای کودکان، افراد معلول و بزرگسالان، سالن ماساژ به همراه ماساژ با روغن‌های طبیعی، پارک آبی با انواع سرسره و استخر، دو زمین تنیس برای بازی انفرادی یا گروهی، فضای پیک نیک خانوادگی با میز و صندلی و سایبان از جمله امکانات دیگر این پارک ساحلی هستند.

2. تفریحات آبی

ساحل JBR

ساحل JBR

در ساحل JBR دبی می‌توانید از تفریحات و ورزش‌های آبی لذت ببرید. به دلیل عمق کم آب‌های این ساحل، بیشتر افراد ترجیح می‌دهند شنا کردن در آب‌های خلیج فارس را تجربه کنند.

در این ساحل امکان تفریحاتی چون قایق سواری، جت اسکی و پاراسل وجود دارد. برای قایق‌سواری در این ساحل میتوان از انواع قایق موتوری و یا حتی پارویی استفاده کرد. همچنین علاقمندان به موج سواری و اسکی روی آب نیز می‌توانند در ساحل جمیرا به تفریحات آبی مورد علاقۀ خود بپردازند. غواصی زیر آب با امکانات حرفه‌ای و تفریح آبی خانوادگی بنانا نیز می‌تواند برای گردشگران جذاب باشد.

3. استراحتگاه در ساحل JBR

ساحل JBR

ساحل JBR

در این ساحل مکان‌هایی برای استراحت گردشگران تعبیه شده است. برای مثال صندلی‌های راحتی در سراسر طول ساحل وجود دارد که میتوان از آنها برای استراحت، آفتاب گرفتن و لذت بردن از چشم‌انداز زیبای خلیج فارس استفاده کرد.

4. کافه‌ها و رستوران‌های متعدد

رستوران‌های معروفی در این منطقه ساحلی وجود دارد که بهترین و معروف‌ترین آنها عبارتند از:

1. رستوران لاپاریلا

رستوران لاپاریلا

رستوران لاپاریلا

این رستوران آرژانتینی شما را به دنیای آمریکای لاتین می‌برد. انواع کباب، استیک، غذاهای دریایی و گیاهی در این رستوران ارائه می‌شود.

2. رستوران لاتیتود

رستوران لاتیتود

رستوران لاتیتود

در این رستوران امکان تماشای مراحل پخت غذا برای افراد مهیاست. اجرای موسیقی زنده، تسهیلات ویژه برای کودکان و ارائۀ انواع پاستا و غذاهای دریایی از جمله مزایای این رستوران است.

3. رستوران نایا

رستوران نایا

رستوران نایا

سمبوسه، نان سنتی، غذاهای هندی و طراحی سنتی هندی این رستوران بسیار معروف است.

4. رستوران درکلر

رستوران درکلر

رستوران درکلر

این رستوران آلمانی فقط غذاهای آلمانی بر پایۀ سبزیجات و مواد اولیه فصلی و تازه ارائه می‌دهد.

5. کافه رستوران ترکیش ویلیج

کافه رستوران ترکیش ویلیج

کافه رستوران ترکیش ویلیج

معماری این رستوران و همینطور طراحی داخلی آن به سبک عثمانی است و غذاهای معروف ترکی را در ظروف قدیمی دورۀ عثمانی ارائه می‌دهد.

6. رستوران ال گرکو

رستوران ال گرکو

رستوران ال گرکو

این رستوران غذای مدیترانه‌ای پخت می‌کند و ساندویچ‌های گیاهی معروفی با نان پیتا دارد.

7. رستوران الخیمه

رستوران الخیمه

رستوران الخیمه

کافه رستوران عربی الخیمه با ارائۀ غذاهای عربی و سرویس قلیان عربی برای افرادی که به این سبک علاقه داشته باشند جذاب و دلپذیر خواهد بود.

5. مسجد جمیرا

مسجد جمیرا

مسجد جمیرا

مسجد باشکوه جمیرا از جمله جاذبه‌های گردشگری دبی است. قدمت این مسجد به حدود 250 سال پیش می‌رسد. این مسجد یک گنبد 16 متری و دو منارۀ 40 متری دارد. تصویر این مسجد روی اسکناس‌های 500 درهمی کشور امارات چاپ می‌شود.

6. نخل جمیرا (پالم جمیرا)

نخل جمیرا (پالم جمیرا)

نخل جمیرا (پالم جمیرا)

نخل جمیرا که یک جزیره مصنوعی است شبیه یک درخت نخل است که مراکز تفریحی و مراکز خرید متنوعی را در خود جای داده است. این جزیرۀ مصنوعی بزرگترین جزیرۀ مصنوعی ساخت انسان است.

7. شترسواری و موتورسواری در ساحل JBR

شترسواری و موتورسواری در ساحل JBR

شترسواری و موتورسواری در ساحل JBR

یکی از تفریحات معروف در ساحل JBR دبی، شترسواری است. تجربۀ این تفریح سنتی کشور امارات برای گردشگران می‌تواند جذاب باشد. علاوه بر شترسواری، موتورسواری در ساحل شنی نیز جذاب خواهد بود.

8. ورزش‌های ساحلی

ورزش‌های ساحلی

ورزش‌های ساحلی

در ساحل JBR امکانات مختلفی برای ورزش‌های ساحلی وجود دارد. والیبال ساحلی، فوتبال ساحلی و تنیس روی میز از جملۀ این ورزش‌های ساحلی هستند. البته امکان بازی کردن ورزش‌هایی مانند بیسبال، راگبی و فوتبال آمریکایی نیز برای علاقمندان به این ورزش‌ها وجود دارد.

9. مسیر پیاده‌روی جمیرا

مسیر پیاده‌روی جمیرا

مسیر پیاده‌روی جمیرا

در این ساحل یک مسیر پیاده‌روی طولانی با عنوان The Walk وجود دارد که از پارک ساحلی جمیرا شروع می‌شود و تا برج العرب ادامه پیدا می‌کند. پیاده‌روی در این ساحل و لذت بردن از آفتاب به همراه عکاسی برای گردشگران جالب توجه خواهد بود.

در این مسیر پیاده‌روی می‌توانید از غرفه‌های صنایع دستی و غرفه‌های جواهرات نیز دیدن کنید. همچنین در این مسیر انواع کافه، بوتیک و حتی سینما نیز وجود دارد. در این مسیر پیاده‌روی ممکن است شاهد اجراهای خیابانی مختلفی باشید که با هدف سرگرم کردن گردشگران طراحی می‌شود.

البته بیشتر کافه‌ها و رستوران‌های مستقر در این مسیر، نوشیدنی‌های الکلی نمی‌فروشند.

10. هتل‌های ساحل JBR دبی

در این ساحل اقامتگاه‌ها و هتل‌های متعددی وجود دارد. 3 هتل معروف در ساحل JBR عبارتند از:

1. هتل 5 ستاره هیلتون

هتل 5 ستاره هیلتون

هتل 5 ستاره هیلتون

این هتل در مسیر پیاده‌روی ساحلی وجود دارد و 15 رستوران مختلف دارد که انواع غذاهای بین‌المللی را ارائه می‌دهند. در ساحل خصوصی این هتل میتوان از انواع ورزش آبی، شنا در میان درختان نخل و آفتاب گرفتن در سالن‌های مخصوص استفاده کرد.

2. هتل 5 ستاره سوفیتل

هتل 5 ستاره سوفیتل

هتل 5 ستاره سوفیتل

این هتل نیز در بلوار The Walk قرار دارد. ویژگی ممتاز این هتل این است که اتاق‌های آن مجهز به بالکن‌های اختصاصی رو به خلیج فارس هستند.

3. هتل 5 ستاره جمیرا بیچ دبی

هتل 5 ستاره جمیرا بیچ دبی

هتل 5 ستاره جمیرا بیچ دبی

این هتل در خط ساحلی جمیرا قرار دارد و چشم‌انداز بینظیری رو به آب‌های خلیج فارس و همینطور برج العرب دارد. این هتل 26 طبقه و 618 اتاق دارد. همینطور 8 رستوران، مرکز خرید، خدمات آرایشگاه و زیبایی نیز در این هتل وجود دارد.

11. سایر امکانات ساحل JBR دبی

ساحل JBR

ساحل JBR

امکانات دیگری مانند بوفه‌های خوراکی، سرویس بهداشتی و نمازخانه، کابین‌هایی برای دوش گرفتن و شستشوی بدن با آب گرم و سرد، همینطور کابین‌های تعویض لباس و پارکینگ‌های متعدد این ساحل از جمله امکاناتی است که در اختیار بازدیدکنندگان و گردشگران قرار می‌گیرد.

اینترنت رایگان در منطقه JBR وجود دارد که در تمام مکان‌ها از ساحل گرفته تا خیابان و … میتوان از آن استفاده کرد. در سینمای معروف روکسی که در این منطقه واقع شده است میتوان جدیدترین فیلم‌های پرفروش هالیوود و همینطور فیلم‌های عربی یا سینمای بالیوود را تماشا کرد. این سینما از ساعت 11 صبح تا یک بامداد آمادۀ خدمات‌رسانی است.

برخی جاذبه‌های گردشگری نیز در منطقه جمیرا وجود دارد که می‌تواند لحظات خاطره‌انگیزی را برای بازدیدکنندگان رقم بزند. از جملۀ این تفریحات و جاذبه‌ها میتوان به «مینی گلف 3 بعدی بلک لایت دبی» اشاره کرد. همچنین چالش شمارش معکوس و تجربۀ AquaFan و تجربۀ تیم‌سازی TEPfactor نیز برای تمام افراد هیجان‌انگیز است.

آدرس ساحل JBR

ساحل JBR

ساحل JBR

این ساحل در کشور امارات متحده عربی، شهر دبی، منطقه جمیرا و خیابان جمیرا واقع است. با انواع وسیله‌های نقلیه عمومی و شخصی میتوان به این ساحل دسترسی پیدا کرد.

چنانچه قصد داشته باشید که با خودروی شخصی خود به ساحل JBR بروید می‌توانید با حرکت از خیابان شیخ زاید به سمت جنوب شروع کنید و پس از رسیدن به میدان الاتحاد، خیابان شیخ محمد بن راشد را انتخاب کرده و به سمت غرب بروید. پس از عبور از برج العرب به خیابان جمیرا خواهید رسید که ساحل جمیرا در انتهای این خیابان قرار دارد.

چنانچه بخواهید از فرودگاه بین‌المللی دبی به طور مستقیم به این ساحل بروید، باید خیابان شیخ زاید را به سمت شمال رفته و پس از رسیدن به میدان الاتحاد، از طریق خیابان شیخ محمد بن راشد به سمت شرق حرکت کنید. با عبور از برج العرب به خیابان جمیرا خواهید رسید.

چنانچه بخواهید با اتوبوس به این ساحل تفریحی بروید می‌توانید از خط 8 و 78 استفاده کنید که حرکت خط 8 از ایستگاه متروی برج خلیفه / دبی مال است و حرکت خط 78 از ایستگاه متروی الرشیدیه می‌باشد.

دسترسی به این ساحل با خطوط مترو نیز امکان‌پذیر است. دو ایستگاه مترو در نزدیکی ساحل JBR قرار دارد و شما می‌توانید با خط قرمز متروی دبی در یکی از این دو ایستگاه از قطار پیاده شوید. ایستگاه متروی اول ایستگاه جمیرا 1 نام دارد و نزدیک به بخش شمالی ساحل جمیراست و ایستگاه دوم جمیرا 2 نام دارد و نزدیک به بخش میانی ساحل جمیرا قرار دارد.

بهترین زمان بازدید از ساحل JBR

ساحل JBR

ساحل JBR

بهترین زمان برای بازدید از ساحل JBR و لذت بردن از زیبایی‌های آن، در فصل‌های پاییز و زمستان و اوایل بهار است که هوا مطلوب‌تر است. بهتر است در طول هفته از این ساحل بازدید کنید و در روزهای تعطیلی و آخر هفته‌ها از رفتن به این ساحل شلوغ و پرازدحام خودداری کنید. در اوایل صبح و یا اواخر روز نیز هوای مطبوع‌تری را می‌توانید در این ساحل تجربه کنید.

بلیط ساحل JBR دبی

ساحل JBR

ساحل JBR

برای بازدید از این ساحل باید بلیط ورودی تهیه کنید. قیمت بلیط برای کودکانی که بین 6 تا 12 سال سن داشته باشند 50 درهم و برای افراد بزرگسال 100 درهم است. برای ورود کودکان زیر 6 سال لازم نیست بلیط تهیه کنید. البته قیمت بلیط ورودی در روزهای تعطیل و آخر هفته‌ها بیشتر است.

ساعت بازدید از این ساحل از 8 صبح تا غروب آفتاب است.

قوانین بازدید از ساحل JBR دبی

ساحل JBR

ساحل JBR

حتما یادتان باشد که در صورت بازدید از ساحل جمیرا، قوانین زیر را رعایت کنید:

  1. در صورتی که تمایل دارید شنا کردن در این ساحل را تجربه کنید، لباس شنای مناسب بپوشید. یادتان باشد که امارات یک کشور اسلامی است و محدودیت‌هایی برای نوع پوشش دارد.
  2. به هیج عنوان در ساحل زباله نریزید.
  3. روشن کردن آتش در ساحل JBR دبی مجاز نیست.
  4. از شنا کردن در مناطقی که با عنوان مناطق ممنوعه نام‌گذاری شده‌اند بپرهیزید.

مناطق نزدیک به ساحل JBR دبی

مجتمع سان ست مال دبی

مجتمع سان ست مال دبی

یکی از امتیازات منطقه جمیرا این است که به جاذبه‌های گردشگری بسیاری نزدیک است و گردشگران می‌توانند به این ترتیب زمان خود را مدیریت کنند. برخی از دیدنی‌ها و جاذبه‌ها به شرح زیر هستند:

نکاتی که در بازدید از ساحل جمیرا باید به خاطر داشته باشید

ساحل JBR

ساحل JBR

لازم است بدانید که هزینه اجاره حوله و سایبان در این ساحل بالاست. پس بهتر است چنانچه قصد شنا دارید یا می‌خواهید در کنار ساحل بنشینید این وسایل را همراه خود داشته باشید. پوشیدن کفش مناسب و راحت و استفاده از ضدآفتاب‌های قوی برای در امان ماندن از اشعه آفتاب ضروری است. اگر توان پرداخت هزینه نوشیدنی و غذا در این ساحل را ندارید بهتر است همراه خودتان خوراکی ببرید زیرا ممکن است هزینه مواد غذایی در این ساحل لوکس بالا باشد.

سخن پایانی

 

ساحل JBR

ساحل JBR

در این مقاله به شرح ساحل JBR دبی یا همان ساحل جمیرا پرداختیم. اگر قصد مسافرت به امارات و بازدید از این ساحل زیبا را دارید حتما حواستان به زمان سفر، قیمت‌ها و هزینه‌ها و سایر نکاتی که در این مقاله مطرح شد باشد تا بتوانید یک تجربۀ عالی را برای خود رقم بزنید. همچنین اگر علاقه‌مند هستید با دیگر سواحل دبی آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم مطلب بهترین سواحل دبی را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *