تفریحات آبی, جاذبه‌های شهری

پالم جمیرا؛ از تاریخچه و شگفتی‌ها تا مراکز دیدنی

چقدر درباره جزیره پالم جمیرا دبی (نخل دبی) شنیده‌اید؟ علی‌رغم اینکه این سازه نمادین از زمان ساختش تاکنون مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته و شهرت زیادی کسب کرده است اما هنوز برای بسیاری از مردم واقعیت‌های شگفت‌انگیز زیادی از این جزیره مصنوعی ناشناخته است.

در این مقاله دبی بلیط به معرفی جزیره پالم جمیرا دبی (نخل دبی) می‌پردازد و تاریخچه، جاذبه‌ها و شگفتی‌های این سازه مصنوعی را بیان می‌کنیم تا گردشگران و علاقه‌مندان به مکان‌های توریستی با خصوصیات بی‌نظیر نخل دبی یا نخل جمیرا بیشتر آشنا شوند.

جزیره نخل جمیرا چیست؟

پالم جمیرا

پالم جمیرا

جزیره نخل جمیرا در حقیقت مجموعه‌ای از چند جزیره مصنوعی کنار هم است که به دست انسان ساخته شده و  از بالا به شکل یک نخل دیده می‌شود. جزیره در خلیج‌فارس و منطقه جمیرای دبی واقع شده است. این جزیره مصنوعی خود بخشی از پروژه بزرگ‌تری به نام جزیره‌های نخل است که علاوه بر نخل جمیرا دو جزیره دیگر را با نام‌های نخل جبل علی و نخل دیرا شامل می‌شود.

این دو جزیره هنوز در دست احداث هستند و بهره‌برداری نشده‌اند.

موقعیت جغرافیایی جزیره نخل جمیرا (پالم جمیرا) 25°07′00″N 55°08′00″E است.

درباره این جزیره می‌توان موارد کلی زیر را مطرح کرد:

 • یکی از موارد حیرت‌انگیز درباره این جزیره هزینه ساخت بسیار بالای آن است. طبق گزارش‌ها ۱۲ میلیارد دلار برای ساخت این سازه هزینه شده است.
 • قبل از شروع ساخت چندین گروه غواصی متخصص برای بررسی ساختارهای کف دریا اعزام شدند تا عملیاتی بودن ساخت سازه تضمین شود.
 • به‌کارگیری فن‌آوری‌های روز دنیا باعث شده که هتل‌ها و تأسیسات لوکسی در این جزیره ساخته شود.
 • چندین آپارتمان اجاره‌ای در جزیره وجود دارد که برای ساکنان امکان لذت بردن از چشم‌انداز آرام خلیج‌فارس را فراهم می‌کند.

تاریخچه ساخت نخل جمیرا

نخل جمیرا

نخل جمیرا

عملیات ساخت نخل جمیرا در سال ۲۰۰۱ آغاز شد و تکمیل پروژه ۶ سال طول کشید. توسعه دهنده جزیره نخل جمیرا شرکت محلی نخیل است و معماری بی‌نظیر آن به‌وسیله هلمان هرلی (یک شرکت آمریکایی) پیشنهاد شده است.

 به این ترتیب جزیره پالم جمیرا با هزینه میلیاردی در طی شش سال به یکی از نمادهای معرف دبی تبدیل شد. تأسیسات اصلی جزیره تا سال ۲۰۰۴ در محل قرار گرفتند و در سال ۲۰۰۶ جزیره برای ساخت‌وساز مسکونی افتتاح شد. یک سال بعد یعنی در سال ۲۰۰۷ اولین ساکن قدم به نخل جمیرا گذاشت و تقریباً ۷۵ درصد امکانات به صاحبانشان واگذار گردید.

در پایان همان سال ۵۰۰ خانواده در نخل جمیرا ساکن شدند و تا پایان سال ۲۰۰۹ در کل ۲۸ هتل در تاج هلالی جزیره افتتاح شد. بیش از ۱۰۰ مطالعه تحقیقاتی برای تحلیل وسعت جزیره پالم جمیرا صورت گرفته است و تمامی جوانب ازجمله جنبه‌های فنّاورانه و مهندسی، طراحی دریایی و حمل‌ونقل در نظر گرفته شدند. بیش از ۱۲ هزار درخت در گلخانه برای کاشت در جزیره آماده شد.

شگفتی‌هایی درباره ساخت جزیره پالم جمیرا

پالم جمیرا

پالم جمیرا

ساخت این سازه مصنوعی از جهات زیادی بی‌نظیر است، یکی از جالب‌ترین مواردی که در مهندسی نخل جمیرا می‌توان به آن اشاره کرد این است که هیچ فولاد یا بتنی در ساخت شالوده این جزیره مصنوعی به کار برده نشده است و تنها سنگ و شن شالوده آن را تشکیل می‌دهد.

برای ساخت سازه منحصربه‌فرد نخل جمیرا از۱۲۰ میلیون مترمکعب ماسه که از کف دریا برداشته شده استفاده شده است و همچنین ۷ میلیون تن سنگ از کوهستان حجر استخراج و به محل پروژه حمل شده است.

گفته می‌شود که ماسه و سنگ استفاده شده در نخل جمیرا ‌برای ساخت یک دیوار دو متری که سه بار دور زمین دور می‌زند کافی است. سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS) در ارتفاع ۶۷۶ کیلومتری زمین قرار داده شد تا شکل دقیق نخلی جزیره را مشخص کند.

از روش تراکم لرزه‌ای برای متراکم کردن ذرات ماسه استفاده شده تا ساخت‌وساز روی جزیره امکان‌پذیر شود. یکی از حقیقت‌های شگفت‌آور دیگر درباره مهندسی نخل جمیرا این است که معماران باید موج شکن‌هایی طراحی می‌کردند که از جزیره محافظت کند. برای این کار از ترکیبی از فیبرها و ماسه‌ها با سنگ‌های کوچک و متوسط استفاده شدند تا موج شکن‌ها ساخته شوند. این سپر زیر هلال نخل جمیرا ساخته شده است تا از نخل در برابر طوفان‌ها محافظت کند.

مونوریل جزیره پالم جمیرا

مونوریل جزیره پالم جمیرا

مونوریل جزیره پالم جمیرا

علاوه بر هتل‌ها، سواحل، کلوپ‌های ساحلی و رستوران‌ها در جزیره، همچنین یک مونوریل پنج و نیم کیلومتری با ارتفاع کامل از سطح زمین وجود دارد. مالکیت این مونوریل و مدیریت آن با شرکت نخیل است.

مونوریل بدون راننده نخل جمیرا یک سیستم حمل‌ونقل راحت برای گردشگران و ساکنان است که برای مسافرانی که به گردش در نخل جمیرا علاقه‌مند هستند بسیار مناسب است. این وسیله علاوه بر یک سفر راحت، چشم‌اندازهای باشکوهی از جزیره را در اختیار مسافران قرار می‌دهد. اگر شما قصد سفر کوتاهی به پالم جمیرا دارید اطلاعاتی را که درباره مونوریل باید بدانید را در اینجا مطرح می‌کنیم.

 مونوریل بدون راننده نخل جمیرا در ارتفاع تقریباً ۱۰ متری از سطح زمین قرار دارد و مسیر آن محل‌های اصلی جزیره را پوشش می‌دهد. 10 دقیقه طول می‌کشد تا مونوریل از ایستگاه اصلی که اولین ایستگاه آن است به پارک آبی آتلانتیس برسد. ایستگاه‌های مونوریل به قرار زیر هستند:

قیمت بلیت مونوریل نخل جمیرا از ۵ درهم امارات برای بلیت تک سفره شروع می‌شود و بلیت سفر کامل ۱۵ درهم امارات است. کودکان با قد کمتر از ۱۱۰ سانتی‌متر می‌توانند مجانی سفر کنند. همچنین طرح‌های ماهانه و سالانه دیگری برای مسافرانی که دائماً از مونوریل استفاده می‌کنند نیز وجود دارد.

هتل آتلانتیس

هتل آتلانتیس دبی

هتل آتلانتیس دبی

آتلانتیس جمیرا یک هتل لوکس است که در رأس هلال نخل جمیرا در امارات واقع شده است. این مکان اولین محلی بود که در جزیره بناگذاری شد و طرح آن بر اساس اسطوره آتلانتیس است. با این حال المان‌های عربی مشخصی در آن وجود دارد. این محل در ۲۴ سپتامبر ۲۰۰۸ افتتاح شد.

این هتل دریایی دارای ۱۵۴۸ اتاق در دو بال مجزا است و دو برج غربی و شرقی دارد. همچنین پارک آبی ماجراجویی آبی و آکواریوم حفرات گمشده در این مجموعه واقع شده است که خانه بیش از ۶۵ هزار موجود دریایی است.

اتاق‌های زیرآبی

سوئیت های زیر آبی نپتون و پوسایدون در آتلانتیس

سوئیت های زیر آبی نپتون و پوسایدون در آتلانتیس

سوئیت‌های زیرآبی نپتون و پوسایدون در آتلانتیس از معدود اتاق‌های زیرآبی در جهان هستند و معمولاً در فهرست رزرو منحصر به فردترین محل‌های اقامت جهان قرار می‌گیرند. این اتاق‌ها با مساحتی معادل ۱۶۵ مترمربع دارای ورودی بالا در سطح زمین هستند در حالی که اتاق خواب مستردار و حمام در زیر آب قرار دارد.

پنجره‌های سرتاسری از کف تا سقف اتاق خواب و حمام، رو به آبگیر آمباسادور است که خانه انبوهی از جانوران دریایی عجیب غریب است.

بهترین سواحل در نخل جمیرا

بهترین سواحل در نخل جمیرا

بهترین سواحل در نخل جمیرا

دسترسی به نخل جمیرا از طریق مونوریل آسان است. سواحل آرام و نشاط برانگیز جزیره نخل جمیرا یکی از جاذبه‌های مسحور کننده دبی است. در اینجا نگاهی به سواحل شگفت‌آور نخل جمیرا می‌اندازیم که عبارتند از:

 • ساحل کایت – رقابت در ورزش‌های آبی
 • ساحل جمیرا – حمام آفتاب در زیبایی طبیعت
 • ساحل السفوح (کاخ سیاه) – حس کردن آرامش
 • ساحل غروب آفتاب – گرفتن سلفی با برج الخلیفه
 • لامر – غرق شدن در فعالیت‌های هیجان انگیز

1. ساحل کایت

ساحل کایت

ساحل کایت

پوشش گسترده‌ای از ماسه‌های طلایی، صدای آرام موج‌های اقیانوسی و حس خوشایند نسیم دریا، ساحل کایت را به یک محل راحت و مفرح تبدیل کرده است. این مکان با مسیری حدود ۱۴ کیلومتر، یک مکان عالی برای پیاده‌روی و دویدن و همچنین شنا در محیط طبیعی و آرام ساحلی است که همراه با مناظر تحسین برانگیز از برج العرب و لذت بردن از فعالیت‌های ساحلی است.

در این ساحل که برای ورزش‌های آبی آن معروف است، ساحل نوردان، کایت‌سواران و تماشاچیان می‌توانند سطح آدرنالین خونشان را با انجام ورزش‌هایی مانند موج‌سواری با کایت، موج‌سواری با قایق و استفاده از تخته‌شنا، بالا ببرند.

2. ساحل جمیرا

ساحل جمیرا

ساحل جمیرا

این ساحل که نزدیک به ویلاهای مسکونی جمیرا ۲ قرار دارد و نام قدیمی‌ترین ساحل آزاد در دبی را یدک می‌کشد، یکی از ساحل‌های پاک و تمیز مورد علاقه گردشگران است. چشم‌انداز ساختمان نمادینی مانند برج العرب، پارک آبی وایلد وادی، شهر جمیرا و هتل ساحلی جمیرا استانداردهای بی‌نظیری را برای این ساحل تعریف کرده است.

ساحل عمومی جمیرا متقاضیان زیادی دارد چون ورودی آن آزاد است. سایه‌های مجموعه‌ای از درختان نخل، ماسه‌های طلایی و نواحی چمنی آرامش بخش این ساحل را تبدیل به یکی از مطلوب‌ترین سواحل در نخل جمیرا کرده است. بازدیدکنندگان برای استراحت در زیر نور آفتاب، شنا، دوچرخه‌سواری و ورزش به این ساحل روی می‌آورند.

3. ساحل الصفوح (کاخ سیاه)

ساحل الصفوح (کاخ سیاه)

ساحل الصفوح (کاخ سیاه)

این ساحل در مجاورت مجموعه‌ای از هتل‌های ۵ ستاره واقع شده است و نقطه تلاقی دو قشر باکلاس و معمولی است به‌طوری‌که آزادانه همه را می‌پذیرد.

4. ساحل غروب آفتاب

ساحل غروب آفتاب

ساحل غروب آفتاب

این ساحل که همچنین با نام ساحل ام سوکیم شناخته می‌شود گردشگران را با آب‌های تمیز و آبی و ماسه‌های تمیز اغوا می‌کند. فعالیت‌هایی مانند ماهیگیری و موج‌سواری در این ساحل ارائه می‌شود.

۵. لامر

لامر

لامر

این ساحل که یکی از جدیدترین سواحل نخل جمیرا است فعالیت‌های زیادی را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد. افراد می‌توانند از نسیم لذت‌بخش کنار دریا استفاده کنند و مهمان رستوران‌ها و کافه‌هایی با ظرافت که غذاهای استثنایی سرو می‌کنند باشند. اگر قصد بالا بردن آدرنالین خون خود را دارید ساحل لامر انواع مختلفی از ورزش‌های آبی را پیشنهاد می‌کند.

جالب است بدانید که:

 • شاید این سؤال برای شما هم ایجاد شده باشد که چه کسی ساکن جزیره نخل جمیرا است؟ بعضی از سلبریتی‌ها مالک خانه‌های نخل جمیرا هستند. در ادامه مطالبی را برای شما بیان خواهیم کرد.
 • مساحت جزیره نخل جمیرا ۵ کیلومترمربع است که معادل با ۶۰۰ زمین فوتبال است. ساخت استادیوم ومبلی بیش از ۴ سال طول کشید که بزرگ‌ترین استادیوم فوتبال جهان است این در حالی است که ساخت  جزیره نخل جمیرا ۶ سال طول کشیده است و می‌تواند چند صد زمین فوتبال را در خود جای دهد.
 • نخل جمیرا را در حقیقت نمی‌توان یک جزیره نامید، جزیره زمینی است که دور تا دور آن با آب احاطه شده و از خشکی جدا است اما نخل جمیرا به‌وسیله یک پل 4/1 کیلومتری به دبی متصل شده است و مونوریل نخل جمیرا آن را به سواحل دبی متصل می‌کند.
 • این مونوریل هر روزه بیش از ۲۰ هزار مسافر را جابجا می‌کند. علاوه بر این تونل نخل جمیرا نیز وجود دارد که یک پل ۶ خطه زیرزمینی است که تنه نخل را به هلال وصل می‌کند.
 • ساخت نخل جمیرا در دبی همچنین سلبریتی‌ها را از اقصی نقاط جهان به خود جلب کرده است. فوتبالیست معروف انگلیسی دیوید بکام یک ویلای ۱۶ میلیون دلاری در نخل جمیرا دارد که اخیراً آن را به همسرش داد.
 • سوپر استار بالیوود شاهرخ خان یک ویلای شش خوابه در پالم جمیرا دارد که یکی از مقاصد مورد علاقه تفریحی او است. از سلبریتی‌های دیگری که به اقامت در هتل‌های نخل جمیرا علاقه‌مند هستند، کیم کارداشیان، پریانکا کپرا، رابرت دنیرو و سایرین را می‌توان نام برد.

مواردی که کمتر درباره نخل جمیرا می‌دانید

پالم جمیرا

پالم جمیرا

 • همان‌طور که گفته شد نخل جمیرا بخشی از یک پروژه بزرگ‌تر سه جزیره‌ای است که دو جزیره دیگر با نام‌های جبل علی و نخل دیرا در حال تا سیس هستند. نخل جبل علی بزرگ‌تر از نخل جمیرا است.
 • بازدید کنندگان می‌توانند پرش با چتر را از ارتفاع ۶۰۰۰ فوتی تجربه کنند یا می‌توانند با بالگرد اطراف جزیره را بگردند.
 • ساکنین ویلاها و آپارتمان‌های نخل جمیرا در خانه‌های با ارزش بیش از ۳۰ میلیارد دلار زندگی می‌کنند.

سؤالات متداول درباره نخل جمیرا

هدف از ساخت نخل جمیرا چه بوده است؟

اگر این سؤال برای شما پیش‌آمده باشد که نخل جمیرا چرا ساخته شده است باید گفت که هدف از ساخت این جزیره مصنوعی ارتقاء گردشگری در دبی و ایجاد محلی است که مهاجران بتوانند به‌صورت آزاد دارایی داشته باشند است.

چه کسی نخل جمیرا را ساخت؟

هلمان هرلی که یک شرکت طراحی مشهور آمریکایی است در طراحی جزیره نخل جمیرا مشارکت داشته این شرکت طراح پروژه‌هایی مانند جهان دریایی، استودیو دیزنی و استودیوی یونیورسال است.

نخل جمیرا متعلق به کیست؟

 نخل جمیرا از دارایی‌های دولتی بوده و توسعه دهنده آن شرکت نخیل است.

قیمت یک آپارتمان در نخل جمیرا چقدر است؟

اگر به دنبال یک آپارتمان اجاره‌ای در نخل جمیرا هستید قیمت‌ها از ۵۹ هزار درهم امارات شروع می‌شود. اجاره سالانه برای یک واحد یک‌خوابه در نخل جمیرا در محدوده ۶۵ هزار درهم امارات تا ۳۶۰ هزار درهم است برای اجاره واحد تخت سه‌خوابه قیمت‌ها بیش از ۱۷۵ هزار درهم امارات است.

این منطقه آزاد در دبی همچنین ویلاها و آپارتمان‌هایی برای فروش دارد در حال حاضر قیمت‌های ویلاها برای فروش از 5/6 میلیون درهم امارات است در حالی که اجاره ویلاهای نخل جمیرا در محدوده ۴۹۹ هزار درهم امارات هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *