اطلاعات عمومی امارات

وان زعبیل دبی؛ دو برج با یک پل معلق

وان زعبیل

شهر دبی با آسمان خراش‌هایش و برج‌های بلندش شهرت زیادی در مجامع بین‌المللی یافته است. اما در میان این ساختمان‌های عظیم و بلند، آسمان خراش وان زعبیل دبی نسبت به سایرین متمایز است. این آسمان خراش، عمر زیادی ندارد ولی ویژگی‌های منحصر به فرد آن باعث شده تا در میان سیل ساختمان‌های شهر دبی متمایز و چشمگیر باشد. در این مقاله قصد داریم به طور کامل دربارۀ آسمان خراش وان زعبیل دبی صحبت کنیم. تا پایان این مطلب با دبی‌بلیط باشید.

ویژگی‌های آسمان خراش وان زعبیل دبی

وان زعبیل دبی

وان زعبیل دبی

آسمان خراش وان زعبیل از دو آسمان خراش تشکیل شده که ارتفاع 235 و 305 متری دارند. این دو آسمان خراش شامل فضاهای اداری و فضاهای مسکونی هستند. همچنین یک هتل نیز در این آسمان خراش‌ها وجود دارد. این دو برج وان زعبیل در مجاورت یکدیگر قرار دارند و به وسیلۀ یک پل افقی به یکدیگر متصل شده و پشتیبانی می‌شوند.

مساحت فضای درونی آسمان خراش وان زعبیل در حدود 530 هزار متر مربع است. 26 هزار متر مربع از فضای درونی متعلق به فضای اداری و همچنین 12 هزار متر مربع نیز متعلق به فضای خرده ‌فروشی است. برج کوتاه‌تر وان زعبیل که 235 متر ارتفاع دارد، شامل 264 خانه شخصی در 59 طبقه است. آسمان خراش دوم، شامل 94 خانه شخصی و 9 پنت هاوس و 229 اتاق و سوئیت هتل در 68 طبقه است و یک هتل تناسب اندام و سلامتی مشتمل بر 132 اتاق و فضای اختصاصی برای کنفرانس و همچنین یک اسپا و 11 رستوران دارد.

خانه‌های وان زعبیل ترکیبی از واحدهای تک طبقه یا دوبلکس هستند. آپارتمان‌های وان زعبیل، 1، 2 یا 3 اتاق خواب دارند و پنت هاوس این برج، 5 اتاق خواب دارد. چشم‌انداز تمام این طبقه‌های مسکونی، 360 درجه است.

آسمان خراش‌های وان زعبیل دبی 14 طبقه نیز در زیر زمین دارند که در بین برج‌ها به تساوی تقسیم شده‌اند. در این طبقه‌ها، در یک سازۀ سه طبقه، مراکز خرده فروشی و تفریحی وجود دارد.

از جمله سایر امکانات وان زعبیل می‌توان به سیستم‌های الکترونیکی، روشنایی و تهویه خودکار، سیستم نمای شیشه‌ای کم مصرف و استخر بر روی بام و همچنین پارک شهری اشاره کرد.

ویژگی‌های پل کنسولی وان زعبیل

وان زعبیل دبی

وان زعبیل دبی

گفته شده است که پل افقی مجموعۀ وان زعبیل، طولانی‌ترین پل کنسولی جهان را با طول 230 متر تشکیل می‌دهد و کاربری ترکیبی دارد. در واقع کاربری این پل کنسولی شامل آپارتمان‌ها، رستوران‌ها، هتل‌ها، ادارات و مراکز کاری و همچنین خرده فروشی است.

پل کنسولی که به آن پل طره‌ای هم گفته می‌شود به گونه‌ای از پل گفته می‌شود که از طره یا تیر سرکش یا تیر کنسولی ساخته شده است. در واقع در دنیای معماری، طره به سازه‌ای گفته می‌شود که به صورت افقی در فضا ساخته شده و فقط در یک انتهای آن، تکیه‌گاه وجود دارد.

پل افقی بین دو برج وان زعبیل دبی که عنوان طولانی‌ترین پل کنسولی جهان را به خود اختصاص داده است، بر فراز بزرگراه شش باندۀ دبی و در ارتفاع 100 متری ساخته شده است. در بالای این پل افقی که به عنوان «لینک» شناخته می‌شود، یک استخر شنای وسیع قرار دارد. این استخر که روی سقف پل قرار گرفته است، طولانی‌ترین استخر معلق جهان لقب گرفته و همچنین طولانی‌ترین استخر روی بام در کشور امارات متحده عربی است. همچنین در فضای داخلی پل لینک، رستوران و محل استراحت برای مراجعه کنندگان وجود دارد.

نکتۀ جذاب این پل، چشم‌انداز زیبای آن است. این پل افقی به مکان‌های معروف و تماشایی دبی از جمله برج خلیفه معروف که بلندترین سازۀ جهان است دید دارد. وسعت این پل در حدود 67.5 متر مربع است.

پل کنسولی لینک از سه طبقه تشکیل شده که شامل رستوران و کافه هستند. نکتۀ جالب توجه این رستوران و کافه‌ها این است که فضای داخلی آنها بدون ستون است. در انتهای پل کنسولی نیز یک فضای شیشه‌ای جذاب و کمی دلهره‌آور وجود دارد که به مخاطب این امکان را می‌دهد تا مناظر پایین را تماشا کند.

هتل وان زعبیل دبی

وان زعبیل دبی

وان زعبیل دبی

یک هتل 5 ستاره به نام هتل وان اند اونلی (one and only one za’abeel ) در مجموعه وان زعبیل وجود دارد که در میان برندهای خدماتی و هتلداری دبی و حتی دنیا از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است.

این هتل 5 ستاره تا ساحل لامر دبی، فاصله کمی در حدود 4.47 کیلومتر دارد. ساحل لامر دبی (La Mer Dubai) یکی از جاذبه‌های گردشگری در شهر دبی است که در منطقه جمیرا واقع شده است. همچنین پارک آبی لاگونا که در این ساحل قرار دارد برای کودکان می‌تواند جالب باشد. در این ساحل، رستوران‌ها و مراکز خرید متعددی به همراه ورزش‌های آبی وجود دارد.

همچنین این مجموعه به مرکز خرید لامسی پلازا دبی بسیار نزدیک است. به همین دلیل اقامت در این هتل می‌تواند برای گردشگران و مسافران خارجی جذاب و جالب توجه باشد. این مرکز خرید، یکی از بزرگترین مراکز خرید در دبی است که 150 مغازه برند دارد. مارک‌ها و برندهای مشهوری مانند داماس و نیومی در این مرکز خرید وجود دارد. نکتۀ متمایزکنندۀ مرکز خرید لامسی پلازا نسبت به سایرین این است که بازدیدکنندگان به ازای هر درهم خریدی که در این مجموعه انجام دهند، یک ایرمال دریافت می‌کنند و در ازای آنها جوایزی به ایشان تعلق می‌گیرد.

این هتل به گاردن گلو دبی، مجموعۀ قاب دبی، مجتمع تجاری وافی مال دبی و مرکز تجاری برجمان دبی نیز بسیار نزدیک است.

نزدیکترین ایستگاه‌های مترو به این هتل و مجموعه وان زعبیل، ایستگاه الجافلیه (خط قرمز)، ایستگاه مرکز تجارت جهانی (خط قرمز) و ایستگاه بنک ابوظبی الاول (خط قرمز) هستند.

استخر مجموعۀ وان زعبیل دبی

وان زعبیل دبی

وان زعبیل دبی

استخر بسیار لوکس و مدرن تاپاساکی در این مجموعه قرار دارد که علاوه بر چشم‌انداز بسیار زیبا، طولانی‌ترین استخر بی‌پایان کشور امارات است. این استخرهای بی‌پایان که به استخر بی‌نهایت یا اینفینیتی نیز شهرت دارند به گونه‌ای طراحی می‌شوند که مخاطب احساس می‌کند استخر هیچ نقطۀ انتهایی ندارد و پایان آن در افق است. هزینۀ یک روز استخر رفتن در این مجموعه در حدود 1000 درهم است که البته 400 درهم آن به سفارش غذا اختصاص پیدا می‌کند.

امکان سفارش غذاهای سبک نیکئی نیز در این مجموعه امکان‌پذیر است. غذاهای نیکئی در واقع تلفیق و ترکیبی از آشپزی دو فرهنگ ژاپن و پرو هستند. مهاجران ژاپنی که در ابتدای قرن 19 به کشور پرو وارد شدند، مهارت آشپزی و غذاهای ژاپنی را به این کشور وارد کرده و این سبک از آشپزی را پایه‌گذاری نمودند.

یک رستوران سرپوشیده و روباز در کنار این استخر قرار دارد که غذاهایی چون سوشی، ساشیمی، تمپورا، گوشت زغالی، ماهی طعم‌دار و سایر غذاهای اصیل کشور ژاپن و پرو را ارائه می‌دهد. رستوران این استخر از ساعت 12 ظهر تا 5 عصر برای سفارش ناهار و از 5 عصر تا 11 شب برای سفارش شام باز است. خود استخر نیز فعالیتش را از 10 صبح آغاز کرده و امکان رزرو آلاچیق‌های خصوصی مدرن و سرپوشیده نیز در اطراف استخر وجود دارد.

پروژۀ ساخت آسمان خراش وان زعبیل دبی

وان زعبیل دبی

وان زعبیل دبی

ساخت آسمان خراش‌های وان زعبیل دبی توسط شرکت ژاپنی نیکن سکی (Nikken Sekki) انجام شده است. این شرکت مهندسی ژاپنی در سال 1900 تاسیس شده است. تکیۀ برج‌های وان زعبیل بر روی پل افقی لینک باعث شد تا برج‌ها حالت عمودی خود را بهتر حفظ کنند و استحکام بیشتری داشته باشند. برای مثال این پل باعث شده تا برج‌ها در مقابل وزن بادهای سنگین دچار مشکل نشوند. همچنین تکیۀ برج‌ها بر پل لینک باعث شد تا فرآیند جوشکاری برای مهندسین ساده‌تر و آسان‌تر شود.

گفته شده است که در ساخت قسمت اول این پروژۀ عظیم، مصالحی با وزن بالغ بر 8500 تن توسط ماشین‌های پیچیده به بالای سازه حمل شده است. انتقال این مصالح 12 روز کاری زمان برده است. در ساخت قسمت دوم پروژه نیز 900 تن مصالح در چهار روز به بالای برج انتقال پیدا کرده است. سازه لینک در سپتامبر 2020 به کمک یکی از سنگین‌ترین بالابرهای منطقه نصب شده و پس از نصب، 23000 تن وزن داشته است.

شرکت نیکن سکی با بهره بردن از سیستم سازه لوله‌ای و مصالح فولادی، پیوند برج‌ها و پل را از چهار طرف انجام داده است و برای این کار از الگوی شبکه الماس استفاده کرده است. پل لینک با استفاده از یک بالابر هیدرولیکی که شامل 24 جک بوده، در جای خود قرار گرفته است. مخاطبانی که از بیرون به پل لینک نگاه می‌کنند، احساس می‌کنند که این پل در هوا شناور  و معلق مانده است.

ورودی‌های برج وان زعبیل

وان زعبیل دبی

وان زعبیل دبی

این آسمان خراش 8 ورودی دارد که افراد می‌توانند برای ورود به مجموعه از آنها استفاده کنند. دسترسی به تمام ورودی‌ها غیر از ورودی هشتم از طبقۀ همکف امکان‌پذیر است. ورودی اول ورودی پلازا و ورودی دوم ورودی عمومی است. ساکنین در برج می‌توانند از ورودی سوم استفاده کنند. ورودی خرده فروشی از ورودی شمارۀ چهار طبقه همکف است. برای استفاده از سالن کنفرانس و همایش، افراد باید از ورودی پنجم در طبقه همکف استفاده کنند.

ورودی ششم مخصوص ضیافت‌ها و جشن‌هاست و ورودی هفتم نیز مخصوص قسمت اداری است. دسترسی به ورودی هشتم این مجموعه از طریق رمپ است و به فضاهای دیدنی برج نیز دسترسی دارد.

آدرس برج وان زعبیل دبی

وان زعبیل دبی

وان زعبیل دبی

این آسمان خراش مشهور دقیقا در روبروی مرکز تجارت جهانی واقع شده است. این مجموعه که مراکز خرده‌فروشی وسیعی دارد، با این موقعیت دسترسی عالی قادر است نظر تعداد زیادی از بازدیدکنندگان و مسافران را به خود جلب کند. همچنین بازدیدکنندگانی که به دنبال فضایی برای استراحت هستند نیز از این مجموعه استقبال خواهند کرد.

نزدیکی به نقاط مهمی از جمله دبی مال، برج خلیفه، فرودگاه بین المللی دبی و مرکز مالی بین ‌المللی دبی (DIFC)، جزء امتیازات دسترسی عالی این آسمان خراش شگفت انگیز محسوب می‌شود.

فاصله مجموعۀ وان زعبیل تا فرودگاه دبی در حدود 15 دقیقه و تا دبی مال و برج خلیفه در حدود 10 دقیقه است. همچنین این مجموعه در حدود 5 دقیقه از جاده شیخ زاید و 10 دقیقه تا داون تاون دبی فاصله دارد. مجموعۀ وان زعبیل به شهرک آزاد محمد بن راشد سیتی که به MBR City شهرت دارد نیز بسیار نزدیک است. در واقع می‌توان گفت که این مجموعۀ مدرن یک موقعیت استراتژیک بین مناطق تجاری قدیمی و جدید دبی دارد. مجموعۀ وان زعبیل به زعبیل پارک نیز دسترسی مستقیمی دارد.

فاصلۀ دبی کریک هاربر که یکی از مناطق معروف در قلب شهر دبی به حساب می‌آید نیز تا این مجموعه در حدود 20 دقیقه است. یکی از دلایل شهرت منطقۀ کریک این است که یکی از بلندترین ساختمان‌های دنیا به نام دبی کریک در این بخش قرار گرفته است و این قسمت را تبدیل به یک منطقه مدرن کرده است.

خرید واحد مسکونی در آسمان خراش وان زعبیل دبی

وان زعبیل دبی

وان زعبیل دبی

همانطور که پیش‌تر گفته شد، در آسمان خراش‌های وان زعبیل آپارتمان‌های مسکونی زیادی وجود دارد که به دلیل دسترسی عالی این مجموعه و همچنین امکانات بینظیر آن می‌تواند برای سکونت جذاب باشد. این آپارتمان‌ها از امکاناتی مانند استخر، سیستم سرمایش، پارکینگ، صندوق پستی و باشگاه اختصاصی برخوردار هستند. امکاناتی مانند پمپ بنزین، بانک، مدرسه، کافه، پارک، آرایشگاه، بیمارستان، داروخانه، باشگاه، فروشگاه، کارواش و کتابخانه نیز در نزدیکی این آپارتمان‌ها قرار دارد. فاصله این آپارتمان‌های مسکونی تا نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس و ایستگاه مترو در حدود 4 کیلومتر است.

سخن پایانی

وان زعبیل دبی

وان زعبیل دبی

در این مقاله دربارۀ آسمان خراش وان زعبیل دبی که یکی از جدیدترین، بلندترین و مدرن‌ترین برج‌های افتتاح شده در این شهر است صحبت کردیم. دلیل شهرت این آسمان خراش، علاوه بر امکانات بینظیر آن، به خاطر دارا بودن طولانی‌ترین پل کنسولی جهان و همچنین طولانی‌ترین استخر بی‌پایان در کشور امارات متحده عربی است. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات و جزئیات بیشتر دربارۀ آسمان خراش و مجموعۀ وان زعبیل دبی به سایت www.onezaabeel.com مراجعه کنید. شماره تماس بخش‌های مختلف این مجموعه از قبیل ادارات، هتل و پل لینک و همچنین ایمیل‌های آنها در سایت مربوطه درج شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *