اطلاعات عمومی امارات

تاکسی در دبی؛ هزینه و هرآنچه نیاز است بدانید

هزینه تاکسی در دبی

وقتی به‌عنوان مسافر وارد دبی می‌شوید خیلی زود متوجه می‌شوید که گشت‌وگذار در سطح شهر بدون تاکسی در دبی می‌تواند بسیار دشوار باشد. دبی یک شهر تاکسی محور است که آب‌وهوای گرم آن در بعضی مواقع برای پیاده‌روی مناسب نیست و همچنین حمل‌ونقل عمومی محدودی برای آن در نظر گرفته شده است.

خوشبختانه گرفتن تاکسی در دبی بسیار آسان است و تاکسی‌های دبی از نظر امکانات بسیار راحت هستند. شما می‌توانید با صدا زدن تاکسی‌ها در خیابان یک تاکسی بگیرید یا از تاکسی‌های بی‌سیمی یا اینترنتی استفاده کنید.

علاوه بر این‌ها حدود ۵۰ جایگاه رسمی در دبی وجود دارد که با مراجعه به آن‌ها می‌توانید اولین تاکسی که در صف ایستاده است را سوار شوید. تمامی خودروهای دارای مجوز دولتی به‌وسیله شرکت تاکسیرانی دبی اداره می‌شوند و دارای تهویه مطبوع، نرخ عادلانه و تاکسی‌متر هستند.اگر به دنبال گردش راحت و ایمن در سطح شهر هستید بنابراین استفاده از تاکسی یکی از بهترین گزینه‌های پیش رو است.

قیمت‌ تاکسی‌ها در دبی

تاکسی در دبی

تاکسی در دبی

قیمت تاکسی‌ها با توجه به تنوع اپلیکیشن‌های تاکسی‌ اینترنتی و شرکت‌های تاکسیرانی و همچنین شرایط و زمان گرفتن تاکسی می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور میانگین قیمت یک سفر با تاکسی در شهر ۶ یورو است.

در زمان گرفتن تاکسی در دبی باید به دو قیمت توجه داشته باشید. اول قیمت ورودی تاکسی است که برای شرکت‌های مختلف و نوع اتومبیل آن‌ها متفاوت است. شما با گرفتن تاکسی این هزینه را جدای از مسافت بر عهده می‌گیرید. قیمت دیگر هزینه مسافرت به ازای هر کیلومتر است که معمولاً یک نرخ ثابت بوده و توسط دولت تعیین شده است.

می‌توان گفت نرخ تاکسی به ازای هر کیلومتر ۴۵/0 یورو یا 82/1 درهم امارات است و قیمت پایه تاکسی همان‌طور که گفته شد بر اساس شرایط ترافیک و ساعت معمولاً ۲ یورو (۸ درهم امارات) از ساعت ۶ صبح تا ۱۰ شب و ۲/۲ یورو (۹ درهم امارات) از ساعت ۱۰ شب تا ۶ صبح است.

اگر از هتل خود بخواهید که برای شما تاکسی بگیرد هزینه پایه تاکسی به 9/2 یورو (۱۲ درهم امارات) افزایش می‌یابد اما برخلاف سایر شهرهای بزرگ قیمت به ازای هر کیلومتر همان ۴۵/0 یورو (۸۲/1 درهم امارات است). اگر بخواهید تاکسی خود را به مدت یک ساعت منتظر بگذارید مقدار ۶ یورو (۲۵ درهم امارات) به هزینه تاکسی شما اضافه می‌شود.

 نحوه گرفتن تاکسی در دبی

تاکسی در دبی

تاکسی در دبی

 اگر قصد گرفتن تاکسی اینترنتی دارید چندین تاکسی اینترنتی در دبی فعال است و شما برای این کار نیاز به نصب اپلیکیشن‌های این شرکت‌ها دارید. در بخش بعد به‌صورت جداگانه‌ای به معرفی این شرکت‌ها می‌پردازیم.

همچنین به دلیل تقاضای بالا علاوه بر تاکسی‌های اینترنتی تعداد زیادی از تاکسی‌ها در سطح شهر وجود دارد که منتظر سوار کردن مسافران هستند. پس قاعدتاً نباید وقتی که در شهر هستید زیاد منتظر تاکسی در هوای گرم و در زیر آفتاب بمانید.

تاکسی‌های عادی در دبی دارای رنگ یکنواخت کرم و نشان شرکت تاکسیرانی دبی روی درشان هستند. هرچند رنگ سقف تاکسی برای شرکت‌های مختلف متفاوت است. مثلاً تاکسی مخصوص بانوان دارای سقف صورتی است.

زمانی که در خیابان یک تاکسی را صدا می‌زنید، مطمئن شوید که تاکسی نشان رسمی شرکت تاکسیرانی را دارد و چراغ تاکسی روی سقف آن روشن باشد. این یعنی تاکسی بدون مسافر است. اگر نمی‌خواهید کنار خیابان منتظر تاکسی بمانید می‌توانید به جایگاه‌های تاکسی مراجعه کنید و اولین تاکسی ایستاده در صف را سوار شوید.

هرچند ۵۰ جایگاه رسمی در سرتاسر دبی وجود دارد اما جایگاه‌های اصلی نزدیک مراکز خرید بزرگ، فرودگاه‌ها و پایانه‌ها هستند. مثلاً در مرکز خرید الحمریا، هتل بزرگ دبی و مرکز بالا شهر یا ایستگاه اتوبوس السبخا جایگاه‌هایی موجود است.

باید گفت که بعضی از رانندگان در دبی انگلیسی صحبت نمی‌کنند و نام خیابان‌ها و محل آن‌ها را آن‌طور که در نقشه است نمی‌دانند. در عوض آن‌ها مقصد را از محل‌های مهمی که نزدیک آن است می‌شناسند. پس ممکن است شما قبل از گرفتن یک تاکسی نیاز به کمی تحقیق درباره نام محل‌های مهم نزدیک به مقصد داشته باشید.

اگر بخواهید از قبل یک تاکسی رزرو کنید می‌توانید از شرکت محلی تاکسیرانی استفاده کنید یا رزرو خود را از طریق تاکسی‌های خصوصی انجام دهید. استفاده از تاکسی محلی به این معنی است که شما باید مبلغ ۲ یورو (۸ درهم امارات) به‌عنوان ورودی بپردازید یا 9/2 یورو (۱۲ درهم امارات) در ساعات اوج و آنگاه هزینه تاکسی بر اساس تعداد کیلومتر طی شده محاسبه می‌شود.

اما اگر ترجیح می‌دهید که یک نرخ ثابت از پیش تعریف شده را برای تاکسی تعیین کنید می‌توانید از شرکت‌های تاکسی‌ خصوصی استفاده کنید. مثلاً شرکت ولکام پیکاپس (Welcome Pickups) یکی از این شرکت‌ه است که مثلاً هزینه سفر از فرودگاه بین‌المللی دبی تا پالم جمیرا را 30 یورو به‌صورت آنلاین برای شما محاسبه می‌کند.

به این ترتیب شما نه تنها از هرگونه هزینه پنهان اجتناب می‌کنید بلکه از آنجایی که تمامی رانندگان این شرکت انگلیسی را روان صحبت می‌کنند در مکالمات هیچ بد فهمی ایجاد نمی‌شود.

نکات گرفتن تاکسی در دبی

تاکسی در دبی

تاکسی در دبی

  • دادن انعام به رانندگان اجباری نیست اما آن‌ها همیشه قدردان آن هستند. اگر از سفر خود لذت بردید دادن ۵ یا ۱۰ درهم امارات بیشتر از هزینه تاکسی یک انعام خیلی خوب است.
  • مطمئن شوید که پول خورد با خود داشته باشید رانندگان معمولاً پول خرد کافی ندارند.
  • تاکسی‌های دبی معمولاً کارت‌های اعتباری شناخته شده را قبول می‌کنند.
  • رانندگان تاکسی بیشتر مهاجرانی از کشورهایی مانند آسیای جنوبی هستند بنابراین انگلیسی صحبت نمی‌کنند یا جاده‌ها را به خوبی نمی‌شناسند. آن‌ها معمولاً مقاصد را از روی محل‌های معروف نزدیک به مقصد می‌شناسند. بنابراین قبل از گرفتن تاکسی از محل‌های مهم نزدیک مقصد خود مطلع شوید.
  • مطمئن شوید راننده قبل از حرکت تاکسی‌متر را روی نرخ ورودی درست تنظیم کند.
  • استفاده از تاکسی‌ها برای بانوان در دبی امن است اما مطمئن شوید که در صندلی عقب بنشینید چون نشستن روی صندلی جلو می‌تواند به‌راحتی باعث سوءتفاهم شود.
  • شرکت‌های تاکسی‌ مخصوص بانوان در دبی وجود دارد که تاکسی بانوان نام دارد و رانندگان آن‌ها تنها خانم هستند. سقف این تاکسی‌ها صورتی است.
  • تاکسی‌های دبی صندلی کودک به‌عنوان یک استاندارد ندارند. بنابراین مطمئن شوید که صندلی کودک مخصوص خود را بیاورید.

تاکسی‌های مخصوص افراد معلول

تاکسی در دبی

تاکسی در دبی

شرکت تاکسیرانی دبی ابتکار سفر الخیر را در سال ۲۰۱۹ ایجاد کرد که افراد معلول می‌توانند به صورت مجانی با آن مسافرت کنند. تمامی خودروهای گروه تاکسیرانی الخیر به خوبی مجهز هستند و به خاطر بالابر صندلی و رمپ  برای ویلچر مناسب هستند.

همچنین برای اطمینان از ایمنی مسافران معلول تمام رانندگان برای کمک به معلولان آموزش دیده‌اند. اگر می‌خواهید از تاکسی الخیر استفاده کنید می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

تلفن: 042080808

شکایات و ایمنی تاکسیرانی دبی

تاکسی در دبی

تاکسی در دبی

در بعضی از مواقع (البته خیلی کم اتفاق می‌افتد) ممکن است راننده تاکسی هزینه بیشتری از شما بگیرد یا بی‌ادب باشد و در طول سفر مشکلاتی ایجاد کند. اگر چنین اتفاقی افتاد می‌توانید شکایت خود را به مسئول حمل‌ونقل دبی (RTA) به‌صورت ایمیل یا تلفنی مطرح کنید. جواب ایمیل معمولاً طی ۳ روز داده می‌شود و رسیدگی تلفنی ظرف ۷ روز است.

ایمیل: ask@rta.ae

تلفن: 8009090

 قبل از مطرح کردن شکایت خود مطمئن شوید که تاریخ، زمان، هزینه و مسیر سفر خود و همچنین شماره مجوز و نام راننده را بنویسید. باید رسیدی از راننده تاکسی دریافت کنید چون بیشتر این اطلاعات را می‌توانید در آن پیدا کنید.

اپلیکیشن‌های اینترنتی تاکسی

علاوه بر شرکت تاکسیرانی دبی چندین تاکسی اینترنتی دیگر در دبی فعال است که در زیر به آن‌ها اشاره شده است.

اپلیکیشن بلک لین

تاکسی در دبی

تاکسی در دبی

شرکت رانندگی بلک لین (Blacklane) خدمات مسافربری از فرودگاه دبی به داخل شهر را ارائه می‌دهد. شما می‌توانید از این اپلیکیشن موبایلی تاکسی خود را بگیرید. راننده می‌تواند تا یک ساعت بدون گرفتن هزینه اضافه منتظر شما بماند.

طریقه استفاده از اپلیکیشن را می‌توانید از وب‌سایت شرکت با نام blacklane.com یاد بگیرید. قیمت تاکسی به ماشینی که انتخاب می‌کنید و مسافت سفر بستگی دارد.

اپلیکیشن کریم

تاکسی در دبی

تاکسی در دبی

اگر می‌خواهید در دبی از تاکسی‌های اینترنتی استفاده کنید. اپلیکیشن موبایلی کریم (Careem) را دانلود و نصب کنید. در این اپلیکیشن شما می‌توانید از بین مدل‌های اتومبیل‌ موجود یک تاکسی هلا را بگیرید تا با آن در دبی جابجا شوید.

همچنین به‌راحتی می‌توانید سفر بین‌شهری در امارات را با استفاده از این اپلیکیشن ترتیب دهید. این اپلیکیشن برای اندروید و iOS موجود است. نرخ تاکسی در آن شامل نرخ ورودی، نرخ به ازای هر کیلومتر و مدت زمان منتظر بودن راننده است. هزینه کل به اتومبیل انتخاب شده و مسافت طی شده بستگی دارد.

آدرس وب‌سایت: Careem.com

شرکت تاکسیرانی دبی

تاکسی در دبی

تاکسی در دبی

اگر ماشینی با سقف قرمز و یک راننده دوستانه پشت آن دیدید باید بدانید که با یکی از تاکسی‌های شرکت تاکسیرانی دبی طرف هستید. شما می‌توانید در سطح شهر تاکسی‌ها را صدا بزنید یا می‌توانید از قبل آن‌ها را رزرو کنید. این تاکسی‌ها تنها تاکسی‌های دبی هستند که می‌توان آن‌ها را در سطح شهر صدا زد. هرچند باید زمان‌بندی خود را در نظر بگیرید چون در ساعات شلوغی ممکن است تاکسی‌ها زیاد در دسترس نباشند.

شما می‌توانید با تماس با مرکز این تاکسی به شماره 80088088 یا از طریق اپلیکیشن موبایلی از این تاکسی‌ها استفاده کنید. قیمت این تاکسی‌ها از ساعت ۶ صبح تا ۱۰ شب 8 درهم امارات و از ۱۰ تا ۶ صبح 9 درهم و 82/1 درهم به ازای هر کیلومتر است.

تاکسی هلا

تاکسی در دبی

تاکسی در دبی

تاکسی هلا (Hala) یکی از مناسب‌ترین و مقرون به‌صرفه‌ترین تاکسی‌های دبی است که در کریم به‌عنوان یکی از گزینه‌های ماشین موجود است. شما می‌توانید مانند اکثر  تاکسی‌های اینترنتی نوع اتومبیل (سواری یا ون) و محل سوار شدن و محل پیاده شدن را در اپلیکیشن انتخاب کنید.

برای استفاده از این تاکسی در اپلیکیشن کریم گزینه تاکسی هلا را انتخاب کنید. قیمت ورودی ۸ درهم امارات تا ۱۲ درهم است و هزینه هر کیلومتر 91/1 درهم امارات است. آدرس سایت halaride.com است.

تاکسی یانگو

تاکسی در دبی

تاکسی در دبی

هر چند ممکن است یانگو در دبی تقریباً جدید به حساب آید اما این تاکسی در بیش از ۱۲ کشور در سرتاسر جهان به خوبی شناخته شده است. از آنجایی که از جدیدترین شرکت‌های خدمات اتومبیل لوکس در دبی است تاکسی یانگو شامل ویژگی‌های مانند گرفتن چندین ماشین با استفاده از یک گوشی همراه و قابلیت یافتن نقاط سوار شدن جایگزین است که به رانندگان اجازه می‌دهد با سرعت بیشتر و هزینه کمتر به مقصدشان برسند.

اتومبیل‌های پیشنهادی مشابه سایر اپلیکیشن‌های اینترنتی است. یکی از اتومبیل‌های راحت آن لکسوز ای اس است.

طریقه استفاده از این تاکسی نصب اپلیکیشن آن برای نسخه‌های اندروید یا iOS است. آدرس سایت yango.com است.

تاکسی اینترنتی اوبر

تاکسی در دبی

تاکسی در دبی

به عقیده ساکنان کشورهایی که اوبر در آن‌ها فعال است اگر کسی درباره اوبر نداند از پشت کوه آمده یا شمارش قدم‌های روزانه خود را جدی گرفته است. این شرکت تاکسیرانی در بیش از ۱۰ هزار شهر و ۷۱ کشور فعالیت می‌کند. با این تاکسی شما می‌توانید مقصد خود را انتخاب کنید و مبلغ سفر را قبل از سوار شدن مشاهده کنید. همچنین می‌توانید از ۳۰ روز قبل تاکسی را رزرو کنید.

طریقه رزرو این تاکسی با استفاده از اپلیکیشن آن صورت می‌گیرد. قیمت اوبر یکنواخت است که یعنی برای سفرهای طولانی‌تر گزینه اقتصادی‌تری است. آدرس سایت uber.com است.

ایکس ایکس راید

تاکسی در دبی

تاکسی در دبی

این یک تاکسی جدید است که به تازگی مجوز فعالیت در دبی گرفته است و تعریف و تمجیدی در اقصی نقاط جهان دارد. شما می‌توانید از خدمات اشتراک سفر و شرکت استفاده کنید که در بیش از ۷۰۰ شهر در سرتاسر جهان فعال است. برای استفاده از این تاکسی باید اپلیکیشن آن را بر روی موبایل خود نصب کنید.

هزینه آن شامل ورودی نرخ به ازای هر کیلومتر و مدت زمان انتظار است و هزینه کل به نوع اتومبیل انتخاب شده و طول کل سفر بستگی دارد.

تماس: XXRIDE, @xxride_official (04 295 9942)

سؤالات متداول

تاکسی در دبی

تاکسی در دبی

هزینه تاکسی از فرودگاه دبی چقدر است؟

هزینه تاکسی فرودگاه  تا ساحل جمیرا ۳۰ یورو به مدت زمان ۱۱۰ دقیقه

فرودگاه تا برج‌های امارات جمیرا ۳۰ یورو به مدت ۲۰ دقیقه

از فرودگاه تا مسجد جمیرا ۳۰ یورو به مدت ۲۰ دقیقه است.

آیا می‌توان از فرودگاه دبی تاکسی اوبر گرفت؟

اوبر در فرودگاه بین‌المللی دبی قابل دسترس است. می‌توانید از این محل به هر کجایی که نیاز دارید تاکسی بگیرید.

آیا تمامی تاکسی‌های دبی کارت اعتباری قبول می‌کنند؟

تمام تاکسی‌های شرکت تاکسیرانی دبی به طور رسمی با یک دستگاه پوز تجهیز شده‌اند. مسئول حمل‌ و نقل دبی RTA تصدیق کرده است که تمام ۱۰۸۰۰ تاکسی آن به دستگاه پوز مجهز شده‌اند.

چگونه می‌توان تاکسی مجانی در دبی گرفت؟

بعضی از تاکسی‌های اینترنتی برای اولین سفر تخفیفاتی به مسافران می‌دهند. می‌توان به سایت‌ها و اپلیکیشن‌های آن‌ها  مراجعه کرد تا از طرح‌های آن‌ها مطلع شد.

دربست تاکسی روزانه در دبی چقدر است؟

هزینه اجاره تاکسی می‌تواند به مقدار ۵۰۰ درهم امارات برای ۶ ساعت، یا ۸۰۰ درهم برای ۱۲ ساعت، یا ۱۰0۰ درهم برای ۲۴ ساعت برسد.

رنگ‌های تاکسی‌ ها در دبی چه معنایی دارد؟

 بیشتر تاکسی‌ها توسط شرکت تاکسیرانی دبی اداره می‌شوند و سقف آن‌ها قرمز است. تاکسی‌های دیگری مانند تاکسی عربی (سقف سبز) تاکسی‌ مترو (سقف نارنجی) تاکسی ملی (سقف زرد) تاکسی بانوان (سقف صورتی) و غیره وجود دارد.

مدل‌های ماشین‌هایی تاکسی در دبی چیست؟

ماشین‌هایی مانند رولز رویس، فراری، لامبورگینی، پورش و مرسدس بنز را می‌توان در بین تاکسی‌های بعضی از شرکت‌ها انتخاب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *