اطلاعات عمومی امارات, جاذبه‌های شهری

بازار طلای دبی؛ کامل ترین اطلاعات و راهنمای بازدید و عکس

بازار طلای دبی

بازار طلای دبی جایی است که تصورات شما درباره تجمل و جواهرات را تغییر می‌دهد. رفتن به دبی بدون سر زدن به بازار طلای دبی (Dubai Gold Souk) یا به زبان عربی خلیجی «سوق الذهب» یک سفر نیمه کاره است. در ادامه از مطلب شما به خوبی با حال و هوای بازار طلای دبی آشنا می‌شوید. اگر قصد سفر تفریحی و تجاری به دبی دارید پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا به انتها بخوانید تا همه چیز درباره بازار طلای دبی را به خوبی بشناسید. این بازار می‌تواند به راستی مرز تجمل و ثروت را در ذهن شما جابجا کند.

بازار طلای دبی مقصد بسیاری از جهانگردان بوده است. با یک جستجو کوچک در اینترنت متوجه حجم انبوهی از فیلم‌های به اشتراک گذاشته شده از سمت جهانگردان درباره بازار طلای دبی می‌شوید. این مقصد یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری، تجاری و سیاحتی برای بسیاری از ایرانیان نیز هست و بسیاری از آنان هر ساله به این بازار سفر می‌کنند.

بازار طلای دبی در منطقه دیره (Deira) قرار گرفته است. این منطقه یکی از مناطق ساحلی و معروف دبی است که در همین وب سایت به خوبی درباره آن صحبت کردیم و بخش‌های مختلف آن راشناختیم. منطقه دیره در واقع یک خور قدیمی در نزدیکی ساحل خلیج فارس شهر دبی است. این منطقه بعد از احداث «نهر دبی» خشک شد و از طغیان آب در آن جلوگیری شد. به خاطر نزدیکی به فرودگاه بین‌المللی و ساحل، این منطقه به سرعت رشد کرد و تبدیل به یکی از رکن‌های گردشگری در شهر دبی گردید.

بازار طلای دبی

بازار طلای دبی

در منطقه دیره بازارهای مختلفی وجود دارد که بازار طلای دبی یکی از آن‌ها است. این بازار بخشی از بافت بازار دیره به شمار می‌رود و در ادامه ما بیشتر و دقیق تر به آن می‌پردازیم.

در منطقه دیره شما بازارهای متنوعی را می توانید بیابید که خود بازار دیره یکی از این بازارهاست. در این بازار شما می توانید کالاهای مختلفی را خریداری کنید. یکی از اشتباهات بسیاری از مسافران آن است که بازار طلای دبی را با بازار دیره اشتباه می گیرند. نزدیکی این دو بازار به همدیگر سبب اشتباه بسیار از افراد می شوند. بازار طلای دبی در قسمت نزدیکتر به ساحل در منطقه دیره قرار گرفته است. با این حال هر دو بازار را می توانید با کمی پیاده روی بیابید. برای یافتن هردو بازار می توانید از اهالی و تابلوها نیز استفاده کنید. امروز به یمن وجود نقشه‌های دیجیتالی و اینترنتی، مسیریابی بسیار راحت تر و سریعتر شده است.

بازار طلای دبی کجاست؟

بازار طلای دبی مکانی است که بسیاری از گردشگران دوست دارند در بدو ورود به دبی به آن جا بروند و شکوه جواهرات آن را مشاهده کنند. بازار طلای دبی یک بازار معروف در منطقه دیره دبی است.

بازار طلای دبی در منطقه دیره قرار گرفته است. منطقه دیره یک خور خشکانده شده است که توسط نهر دبی از بخش غربی دبی جدا می‌شود.

برای رسیدن به بازار طلای دبی شما می‌توانید از خیابان «بنی یاس» استفاده کنید. این خیابان تمام ناحیه دیره را دور می‌زند و بعد از به بلوار پل اینفینیتی (Infinity Brg RD) می‌رسد. این بلوار یک خیابان دو سویه ساحلی است و در کنار آن می‌توانید لنج‌ها، قایق‌های کوچک، بار و بنه و ملاحانی را ببینید که در حال کار هستند.

خود منطقه دیره بازارهای متعددی دارد و تا اندازه‌ای نیز بافت آن از بافت قدیمی دبی پیروی می‌کند. برای رسیدن به بازار طلای دبی که به عنوان «سوق الذهب» شناخته می‌شود شما چند راه دارید. اگر از سمت خیابان بنی یاس حرکت می‌کنید باید تابلوهای خیابان دهم و یا خیابان «سوق الدیره» را دنبال کنید تا به ورودی غربی بازار طلای دبی برسید.

بازار طلای دبی درگاه بزرگ چوبی شکل خود که با یک کتیبه عریض و سقف چوبی متمایز شده است قابل شناسایی است. این بازار به صورت کامل با سقف چوبی پوشیده شده است. این سقف چوبی با یک پوشش سفالی پوشانده شده است که بازار را در برابر باران‌های موسمی و طوفان‌های بهاره حفظ می کند.

در صورتی که بخواهید می‌توانید از خیابان سوق الدیره نیز که در بخش شرقی این بازار قرار دارد وارد آن شوید.

به یاد داشته باشید که ورودی بازار طلای دبی به صورت پیاده رو است و امکان رفتن به بازار با استفاده از خودرو وجود ندارد. همچنین در تمام طول بازار باید مسافت زیادی را پیاده روی کنید. اگر افراد مسن و یا با مشکلات حرکتی دارید درباره گردش خود در این بازار به فکر راهکار مناسب باشید. پوشیدن کفش‌های راحت و به همراه داشتن ظروف مناسب برای نوشیدن آب نیز به شما پیشنهاد می‌شود.

چرا بازار طلای دبی مشهور است؟

بازار طلای دبی

بازار طلای دبی

وقتی صحبت از اشرافیت و تجمل می‌شود، کمتر شهری است که بتواند با دبی رقابت کند. دبی به عنوان نگین خلیج فارس شناخته می‌شود و ترکیبی از زندگی مدرن، جهانی شدن و اشرافیتی مثال زدنی را عرضه می‌کند.

بازار طلای دبی یکی از مکان‌هایی هست که اوج تجمل و اشرافی گری در یک کشور شرقی و نفت خیز را می‌توانید مشاهده کنید. بر خلاف ما ایرانی‌ها که خرید طلا را با گرم و مثقال دقیق انجام می‌دهیم در دبی خرید طلا بر اساس چند صد گرم و حتی کیلو صورت می‌گیرد. برخی از خرید‌های طلا در دبی بسیار شگفت انگیز است.

مغازه‌هایی که در بازار طلا هستند اغلب بزرگ هستند و ویترین‌های بزرگ و مملو از طلا و جواهرات خیره کننده و چشم نواز دارند. حتی برای مردان که کمتر به خرید جواهرات علاقمند هستند، دیدن این حجم از طلا و جواهرات جذاب است و کم نیستند مردانی که در پشت این ویترین‌های مملو از طلا مشغول سیاحت و لذت بردن از تلولو و درخشش جواهرات هستند.

بازار طلای دبی حجم زیادی از انواع جواهرات، طلای زرد و سفید، نقره و همچنین سنگ‌های زینتی را عرضه می‌کند. جواهرات و زیورآلات عرضه شده در این بازار از کارگاه‌های طلاسازی ترکیه، ایران، کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، اروپا و حتی آمریکا تهیه می‌شوند. تنوع جواهرات عرضه شده در این بازار بسیار زیاد است و ابعاد جواهرات و خریدها همه را شگفت زده می‌کند.

بازار طلای دبی تنها جایی است که می‌توانید یک روپوش یا نقاب کامل از طلای بیست و چهار عیار را مشاهده کنید. همچنین انواع تزئینات بزرگ پوشیدنی مانند سینه پوش، روپوش، روسری، نقاب و حتی پاپوش را می‌توانید در این بازار ببینید. بهره گیری از طلا برای این ساختن این جواهرات می‌تواند شما را شگفت زده کند.

بازار طلای دبی

بازار طلای دبی

در کنار طلا فروشی‌های بسیار بزرگی در که بازار طلای دبی وجود دارند اصناف دیگری نیز حضور دارند که می‌توانید از آن‌ها انواع کالاها مانند ادویه جات عربی و هندی، پارچه‌های فوق العاده اشرافی و گران قیمت و نیز ظرف گران بها را تهیه کنید. به مانند جواهرات گرانقیمتی که در این بازار وجود دارند، کالاهای عرضه شده در این بازار نیز اغلب لوکس و نفیس هستند و قیمت‌های بالایی دارند.

در کنار آنچه که گفته شد، بازار طلای دبی یک معماری خاص دارد. سقف و ستون‌های چوبی، وجود نیمکت‌ها در طول بازار و نیز جلوه ویترین‌ها سبب می شود که بسیاری از افراد از گشت و گذار و ویترین گردی در این بازار خسته نشوند. بر خلاف بازار دیره که یک بازار سنتی است، بازار طلای دبی ساختار مدرنتری دارد و به همین خاطر بسیاری از امکانات لازم برای تفریح و خرید را داراست.

بازار طلای دبی مملو از بانوانی است که در حال خرید جواهرات هستند. در این بازار می توانید زنانی از اقصی نقاط دنیا را مشاهده کنید که برای ساعت‌های طولانی محو نگاه کردن به جواهرات، رویا پردازی و صحبت با فروشندگان هستند. این رفتار در میان بانوان تمام ملل رایج است و ارتباطی به ایرانی و یا اروپایی بودن آن‌ها نیز ندارد.

ویژگی‌های بازار طلای دبی

بازار طلای دبی

بازار طلای دبی

بازار طلای دبی در منطقه دیره قرار گرفته است که یک ناحیه ساحلی است. این ناحیه یک خور محلی بوده که با ایجاد نهر دبی خشک شده است و شهر سازی بر روی آن انجام شده است. فاصله بازار طلای دبی تا ساحل دریا کمتر از سه کیلومتر است. بوی ساحل که به وسیله بادهای شمالی به بازار می‌رسد به شما می‌فهماند که در یک بازار ساحلی هستید. همچنین در تابستان‌ها شرجی بودن هوا در این بازار به خوبی احساس می‌شود.

بازار طلای دبی یک روح شرقی – عربی دارد و در آن می‌توانید نقوش زیادی را مشاهده کنید که این فرهنگ را به شما نشان می‌دهند. نقش و نگارها و چوب کاری‌هایی که در بخش‌های مختلف بازار نیز به کار گرفته شده‌اند به شما نشان می‌دهد که اکنون در یک بازار عربی هستید. برخی از مواقع این چوب کاری‌ها و یا نقوش هندسی با اسماء الحسنی یا دیگر اذکار مقدسه ترکیب می‌شوند.

یکی از چیزهایی که در بازار طلای دبی به خوبی به شما نشان می دهد که وارد یک بازار عربی شده اید، ساختار خود فروشگاه‌هاست. در گذشته بازارهای عربی به صورت حجره به حجره بود و برخی از آنان نیز چند پله‌ای در ابتدای ورودی داشتند. اغلب فروشنده در انتهای مغازه و به اصطلاح پشت دخل که کمی مرتفع تر از فضای مغازه بود می نشست و مشتریان را نظاره می کرده و به حساب و کتاب می پرداخت. این معماری در بسیاری از فروشگاه‌های بازار طلای دبی نیز به چشم می خورد. طلا فروشی‌ها اغلب بزرگ هستند و دیوارها و ویترین‌های آن مملو از طلا و جواهرات خیره کننده است. در جلو دخل چند فروشنده مرد یا زن وجود دارند که به مشتریان پاسخ می دهند و شیخ یا صاحب مغازه در بالای مغازه در پشت دخل به نظاره می پردازد. این روزها کمی این معماری با معماری غربی جایگزین شده است ولی هنوز همان حال و هوا بر قرار است.

در برخی از مغازه‌ها دیواره‌های مغازه و پیشخوان با ویترین‌های مملو از طلا و جواهرات پر شده است. به همین خاطر تازه بعد از ورود به فروشگاه شگفتی‌های شما چند برابر می شود. برخی از بزرگترین جواهرات و یا اشیاء نفیسه در داخل مغازه قابل مشاهده هستند. به همین خاطر همیشه آمادگی این را داشته باشید که با یک ظرف طلایی بزرگ و یا یک جواهر درشت شگفت زده شوید.

بازار طلای دبی

بازار طلای دبی

کوچه‌های اطراف بازار طلای دبی نیز نمادهای اسلامی و عربی کم ندارد. در زمانی که به کوچه‌ها و خیابان‌های نزدیک این بازار می‌آیید می‌توانید انواع مغازه‌ها و پاساژهایی را مشاهده کنید که در آن‌ها طلا و جواهر، انواع وسایل خرازی و پوشاک و نیازمندی‌های روز را می‌فروشند. ترکیب آرم‌های غربی در کنار نشان‌های و تحریرهای عربی، فارسی و حتی هندی و تورکی به شما می‌فهماند که شما در حال قدم زدن در یک بازار بین‌المللی هستید. امروزه به خاطر ورود حجم زیادی از کالاهای چینی می‌توانید کالاهای متنوع چینی را نیز در این بازار مشاهده کنید. البته خود اعراب محلی به خاطر سطح درآمد اغلب مشتریان این کالاها نیستند و بیشتر گردشگران و مسافرین برای سوغات این کالاها را خریداری می‌کنند.

دهانه بازار طلای دبی یک دروازه به سبک دروازه‌های بابلی است. این دروازه ترکیبی از ستون‌های بلند و کتیبه‌ای بر سر در دارد. ستون‌های به کار رفته در سردر بازار طلای دبی به صورت مکعب مستطی هستند و تراش‌های بر روی خود دارند. این سر در از فلز ساخته شده است اما به کمک رنگ به آن ظاهری چوبی داده اند. در بدو ورود به بازار طلای دبی می‌توانید شاهد وفوور مغازه‌های طلافروشی باشید.

در کنار فروش طلا و جواهرات در بازار طلای دبی، در این بازار محصولات دیگری مانند لوازم آرایشی و پوشاک زنانه نیز به فروش می‌رسد. به همین خاطر دیدن تبلیغات این دسته از محصولات چیز عجیبی نیست. در بسیاری از مواقع تبلیغات زنان هندی (اغلب بازیگران‌هالیوودی) و عربی (اغلب بازیگران و یا خوانندگان اهل شام و سوریه) را در حال تبلیغ نشان می‌دهند. برندهای مختلفی در این بازار به تبلیغ محصولات خودشان می‌پردازند و شما می‌توانید در این بازار از مارک‌های بسیار مشهور بین الملل تا برندهای ناآشنا را نیز مشاهده کنید.

بازار طلای دبی یک بازار مفرش به سنگ‌های سیاه (سنگ‌هایی که در اغلب کشورهای عربی برای مفروش کردن کف به کار می‌روند) است. این بازار مسقف است و سقف سفالی آن را ستون‌ها و تیرهای چوب تحمل می‌کنند.‌ای ستون‌ها نیز به صورت الوار‌های مربعی شکل بریده شد‌اند و هیچکدام از آن‌ها گرد نیستند.

بازار طلای دبی

بازار طلای دبی

تمام فضای بازار طلای دبی به شکل مستقف است. اما طرفین بازار باز است. به همین خاطر در ظهرها و روزهای شرجی این بازار بسیار گرم و شرجی می‌شود و قدم زدن در آن بسیار جانکاه است.

بیشتر فروشگاه‌هایی که در این بازار قرار گرفته‌اند مجهز به سیستم‌های تهیه مطبوع هستند. در این روزها در کنار برخی از مغازه‌ها شما می‌توانید دمنده‌های برقی را نیز مشاهده کنید که با وزش باد عابرین را خنک می‌کنند.

سردر مغازه‌ها اغلب تابلوهایی با نوشته‌های عربی و انگلیسی دارد. با این حال در پشت شیشه‌ها و برخی از تابلوهایی که در این بازار وجود دارد نوشته‌هایی را به زبان‌های فارسی، تورکی و هندی نیز نگارش کرده اند.

در کنار مغازه‌های بزرگ فروش طلا و جواهر، دست فروشان عرب، عطاری‌ها، فروشگاه‌های پوشاک و لوازم آرایشی گران قیمت و حتی اغذیه فروشی نیز وجود دارد.

در شب هنگام هوای بازار بسیار مطبوع می‌شود و اغلب فعالیت کسبه این بازار از سمت عصر تا اواخر شب هست. ترکیب لامپ‌های نئون، درخشش طلاها و هم همه جمعیت در این وقت دیدنی است. بسیاری از فروشگاه‌ها در شب هنگام چراغ‌های تزئینی داخل مغازه‌های خودشان را روشن می‌کنند و افزوده شدن جلوه‌های نوری در این بازار زیبایی این بازار را بیشتر و دیدنی تر می‌کند.

فرهنگ بازار طلای دبی

بازار طلای دبی

بازار طلای دبی

هنگامی که وارد دبی می‌شوید، انتظار دارید که عده‌ای عرب با دیشداشه‌های سفید بر تن و چفیه‌های سرخ رنگ ببینید. اما این تصور در مورد دبی مدرن و امروزی کاملاً اشتباه است. دبی فضایی کاملاً مدرن و غیرقابل تصور را به شما ارائه می‌کند.

تنوع فرهنگی به یمن ارتباطات گسترده تجاری که این روزها دبی دارد بسیار زیاد است و شما می‌توانید افرادی را از نژادها، ملیت‌ها و زبان‌های مختلف را ببنید. این تنوع فرهنگی بسیار دبی را زیبا و مثال زدنی می‌کند و سبب شده است که مردم این سرزمین بتوانند تجارت پر سود و رونقی را ایجاد کند.

بر خلاف اغلب شیخ نشین‌های ساحل خلیج فارس، دبی نسبت به احکام اسلامی شدت و اهتمام خاصی ندارد و بنیادگرایی و افرادگرایی را تشویق نمی‌کند و همین عامل سبب تحمل فرهنگ‌های متنوع و رشد باورنکردنی آن در سال‌های اخیر شده است. این رشد در همه ابعاد کیفیت زندگی مردم قابل مشاهده است و سبب شده است دبی یکی از ارزشمندترین کشورها در خاورمیانه و جهان باشد. تعداد زیاد مهاجرین، تجار و جهانگردانی که هر ساله به دبی می‌آیند نشان دهنده موفقیت ایده مسالمت و مدارا با دنیای رو پیشرفت و گشودگی و پذیرایی فناوری‌های جدید است.

در زمانی که در بازار طلای دبی در حال قدم زدن هستید، نکته‌ای که نظر شما را جلب می‌کند تنوع پوشش‌ها، فرهنگ‌ها، نژادها و زبان‌هاست. در یک سو زنانی را می‌بینید که چارقدهای عربی و نقاب بر صورت دارند و به زبان‌های آفریقایی صحبت می‌کند، در سوی دیگر زنی با موهای بلند و سارافن سفید را می‌بینید که به زبان آلمانی تکلم می‌کند. آن سو تر دو مرد با چهره‌های شرق آسیایی را مشاهده می‌کنید و در کنارتان شاهد خانواده ترک یا روس زبان با پوست‌های سفید و موهای قهوه‌ای هستید. تنوع فرهنگی در دبی بسیار زیاد است و ممکن است مردمانی از سرزمین‌هایی ببینید که حتی نام آن‌ها را نشنیده اید.

فروشندگانی که در بازار طلای دبی کار می‌کنند به خوبی با این تنوع فرهنگی و زبانی کنار آمده‌اند اغلب فروشندگان به چندزبان مانند فارسی، تورکی، هندی و انگلیسی صحبت می‌کنند و می‌توانند کار مشتریان را راه بیندازند. تلفظ اعداد، حال و احوال کردن و برخی از گفتگوهای ساده که ترکیبی از زبان عربی نیز دارد در این جا زیاد مشاهده می‌شود. در این جا مشاهده کردن فروشنده‌ای که با ترکیب زبان عربی و فارسی با یک مشتری فارسی زبان چانه می‌زند و سپس با ترکیب زبان انگلیسی و عربی با یک اروپایی هم زبان می‌شود چیز عجیبی نیست. در این بازار بسیاری از توریست‌ها علاقمند هستند که کالاها و نفایس عربی را به سوغات و یادگار خریداری کنند و فروشندگان محلی نیز به خوبی از این میل بهره برداری می‌کنند.

بازار طلای دبی

بازار طلای دبی

علاوه بر یان موارد از کشورهای عربی دیگر مانند عراق، مصر، یمن، کشورهای شمال آفریقا و نیز شامات و سوریه نیز عرب‌های زیادی وارد دبی می‌شوند. به همین خاطر اگر کمی دقت کنید متوجه می‌شوید که زبان عربی تلفظ شده در اینجا یکسان نیست و با لهجه‌های مختلفی تلفظ می‌شود. حتی ممکن است این تفاوت لهجه را در بین فروشندگان نیز مشاهده کنید.

در روزهای اخیر دبی مقصد بسیاری از مردمان کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز بوده است. این جمعیت بیشتر در صنعت نفت، فناوری و املاک سرمایه گذاری کرده اند و یا مشغول به کار هستند. چهره‌های بور و موهای بلند این افراد به خوبی آن‌ها را از محلی‌ها و مردمان شرقی دبی متمایز می کند. با این حال در طی سال‌ها تمایل به یادگیری زبان عربی در میان این افراد زیاد شده است. تمایل به یادگیری زبان عربی در میان اروپائیان و آمریکایی‌ها و تمایل به یادگیری زبان انگلیسی و یا سایر زبان‌ها در میان اعراب سبب شده است که شما به یک استاندارد جالب زبانی دست پیدا کنید که ترکیبی از تمامی زبان‌هاست.

در عین حال زبان انگلیسی هنوز زبان مهمی به حساب می آید و بسیاری از فروشندگان، مردمان محلی و گردشگران از این زبان برای برقراری ارتباط استفاده می کند. اگر به زبان انگلیسی مسلط باشید در گشت و گذار در شهر دبی دچار مشکل نمی‌شوید. بسیاری از مردم و کارکنان دبی نیز ایرانی هستند و به همین خاطر شاید اصلاً زبان برای شما دغدغه مهمی نباشد.

چه چیزی از بازار طلای دبی خریداری کنیم؟

بازار طلای دبی

بازار طلای دبی

طبیعی است که اولین کالا و نفایسی که می‌توانید از بازار طلای دبی خریداری کنید، طلا و جواهر است. اما این موارد تنها چیزهایی نیستند که شما می‌توانید آن‌ها را از بازار طلای دبی خریداری کنید. در بازار طلای دبی انواع عتیقه فروشی‌ها، فروشگاه کالاهای لوکس، لوازم آرایشی، لوازم الکترونیکی، پارچه فروشی و در نهایت عطاری‌های عربی وجود دارد که کالاهای مختلفی را به مشتریان و جهانگردان ارائه می‌کنند.

خرید طلا از ابزار طلای دبی نیازمند به همراه داشتن بودجه کافی است. پس اگر می‌خواهید یک طلا و یا جواهر خریداری کنید که یادگیری از سفر شما به سرزمین افسانه‌ای دبی است، بهتر است که در قدم اول سفر و در زمانی که بودجه کافی به همراه دارید به این کار اقدام کنید. در این بازار می‌توانید تنوع بالایی از طلاها و جواهرات را مشاهده کنید که هر سلیقه‌ای را راضی می‌کند. ما پیشنهاد می‌کنیم که اگر قصد خرید از بازار طلای دبی را دارید، وقت کافی را برای ویترین گردی بگذارید. در این بازار می‌توانید طلاکاری‌های از کشورهای مختلف را مشاهده کنید. جواهرات کارشده در این بازار از کشورهای ترکیه، ایران، مصر، کشورهای اروپایی و حتی آمریکا هستند. برخی از این جواهرات و طلاهای عرضه شده از نظر کار خود بسیار نفیس و بی نظیر هستند.

برای خرید طلا از این بازار انتخاب شما تقریباً نامحدود است و تنها چیزی که شما را محدود می‌کند بودجه شماست.

دومین چیزی که شما می‌توانید از بازار طلای دبی خریداری کنید، نفایس و کالاهای زینتی است که به دست استادکاران اقصاء نقاط دنیا آماده شده اند. این نفایس واقعاً بی نظیر و یا کم نظیر هستند. انواع ظروف سرامیکی، چینی، فلزی و نیز شیشه کاری‌های مختلف در این بازار عرضه می‌شوند. برخی از آن‌ها از ایران و توسط استادکاران ایرانی مهیا شده‌اند اما کارهای دیگری از استادان هنرمند مصری، آفریقایی، عرب، تورک و هندی نیز می‌توانید بیابید. چیزی که در این نفایس زیاد به چشم می‌خورد تکیه به فرهنگ عربی و اسلامی است. در اینجا نقوش هندسی منظم، اسماء الحسن و رنگ‌های لعابی زیاد به چشم می‌خورند.

در این روز‌ها که فرهنگ جهانی و غربی رواج پیدا کرده است، آثار تزئینی و دکوراتیو نیز به وفور در اغلب بازارها یافت می‌شوند. امروزه کارهای دکوراتیو چینی و یا کارهای نامنظم اروپایی و مدرن هم زیاد شده اند. سلیقه بسیاری از جهانگران و حتی جوانان ساکن این روزها جا را برای پذیرش این دسته از نفایس باز کرده است. با این حال هنوز روح عربی و شرقی به خوبی در این بازار به چشم می‌خورد و آثاری بر همین حال و سلیقه به وفور در این بازار یافت می‌شوند.

سومین سوغات و خریدی که می‌توانید در بازار طلای دبی انجام دهید، خرید پارچه‌های نفیس است. در گذشته پارچه کمتر مورد توجه قرار می‌گرفت اما به لطف مزون‌ها و خیاطی‌های جدیدی که در دبی و بسیاری از نقاط باز شده است بانوان دوست دارند که لباس‌های منحصر به فردی بر تن کنند و به همین دلیل به دنبال پارچه‌های آنتیک و خاص هستند. امروزه در بازار طلای دبی می‌توانید پارچه‌های اعیانی و خوشبافت و نقش را از کمپانی‌های بزرگ را مشاهده کنید.

بازار طلای دبی

بازار طلای دبی

اگر ذائقه شرقی داشته باشید می‌دانید که ادویه مهم است. امروزه در بسیاری از بازارها دبی می‌توانید عطاری‌هایی را ببنید که انواع ادویه‌ها را عرضه می‌کنند. ادویه‌های هندی با طعم‌های تند، ادویه‌ها عربی با طعم‌های گرم و ادویه‌های ایرانی با طعم‌های شیرین در این عطاری‌های یافت می‌شوند. در اینجا می‌توانید زعفران، دارچین، زردچوبه، کاری و سایر ادویه‌ها، حتی ادویه‌ها و میوه‌های خشک شده از آمریکای جنوبی را نیز بیابید. این روزها ذائقه‌ها به خاطر ورود کالاهای خوراکی از غرب و شرق و نیز تنوع رستوران‌های بین‌المللی تغییر کرده است. برای همین در بازار انواع بستنی و نوشیدنی‌ها را می توانید بیابید. همچنین ادویه‌ها نیز بسیار متنوع شده اند. خوراک‌هایی که می توانید در بازار بیابید نیز بسیار متنوع هستند. از اسنک ایتالیایی گرفته تا سوشی ژاپنی یا‌هاگ داگ آمریکایی در دبی یافت می شود.

ادویه‌هایی که در اینجا عرضه می‌شوند، هم به صورت سنتی و هم در بسته بندی‌های جدید به مشتریان ارائه می‌شوند. نکته جالب در اینجا این است که بسیاری از ادویه‌هایی که به عنوان ادویه‌های عربی، شرقی و یا حتی هندی عرضه می‌شوند در ذات خود ایرانی هستند و از سر آشپزهای ایرانی به عرب انتقال داده شده اند. حتی طرز استفاده و تهیه آن‌ها نیز به مشابه ایران است و بسیاری از دستور پخت‌ها و استفاده‌ها در حقیقت یک ترجمه از دستور پخت‌ها و تهیه ایرانی هستند.

لوازم آرایشی سومین کالایی هستند که بسیاری از خریداران در صدد خرید آن بر می‌آیند. تعداد فروشگاه‌های لوازم آرایشی در بازار طلای دبی زیاد نیستند. اما در آن‌ها می‌توانید برندهای مختلف لوازم آرایشی را بیابید. در اینجا لوازم آرایشی از برندهای معروف دنیا وجود دارد. در طول بازار اگر نگاهی به سقف و یا بعضی از سر ستون‌ها داشته باشید می‌توانید تبلیغات لوازم آرایشی از برندهای معروف را مشاهده کنید.

در بازار طلای دبی شما می‌توانید سوغات‌های عالی از طلا و جواهرات، پارچه‌های نفیس، کالاهای دست ساز، ادویه و عطریات و در نهایت لوازم آرایشی را خریداری کنید.

چه موقع به بازار طلای دبی برویم؟

بازار طلای دبی

بازار طلای دبی

بازار طلای دبی مملو از طلافروشی‌ها و فروشگاه‌های کالاهای نفیس است. این بازار مسقف است و در منطقه دیره قرار گرفته است. اگر در نیمه ابتدای سال به دبی آمدید، هرگز سمت ابتدای روز و صبح تا ظهر را برای گشت زدن در بازار طلای دبی انتخاب نکنید. گرما و شرجی بودن هوا حتی محلی‌های دبی را نیز کلافه می‌کند. دمای بالای هوا، تابش مستقیم خورشید و رطوبت هوا واقعاً در این ساعات از روز جانکاه و نفس گیر است. به خصوص در تابستان که سبب بسته شدن بازار نیز می‌شوند و کمتر مغازه‌ای را می‌یابید که در ساعات میانی روز باز باشد و یا فروشندگانی در آن حضور داشته باشند.

در نیمه دوم سال هوا قابل تحمل تر می‌شود و حتی در ماه‌های دی و بهمن واقعاً هوای صبح دبی دلچسب می‌شود.

بیشتر مغازه‌ها و فروشگاه‌هایی که در این بازار وجود دارد در سمت عصر هنگام و تا نیمه‌های شب باز هستند. در این ساعات خنکای هوا اجازه قدم زدن و ویترین گردی را به شما می‌دهند. در عین حال جنب و جوش و حیات شبانه دبی نیز در این ساعات دیدنی است.

در صورتی که می‌خواهید با خانواده به بازار بیابید نیازی نیست که نگران پیاده روی طولانی آن‌ها باشید. در این بازار نیمکت‌هایی برای استراحت عابران قرار گرفته است و مشتریان خسته، افراد مسن و کودکان می‌توانند در زمان خرید بر روی آن‌ها استراحت کند. شاید این هم یکی از تدابیر کسبه بازار طلای دبی بوده است تا مشتریان را قادر سازند به خوبی به خرید خود برسند. دستشویی و آب خوری نیز در اطراف بازار در دسترس است و می‌توانید در صورت نیاز از آن استفاده کنید. خوبی این دستشویی‌ها آن است که معماری ایرانی دارند و برای استفاده از آن‌ها دچار مشکل نمی‌شوید.

برای ورود به بازار طلای دبی می‌توانید از خیابان‌های روبرویی استفاده کنید و خودروها و تاکسی‌ها شما را تا دم درب بازار همراهی می‌کنند. به همین خاطر مسیر پیاده روی زیادی برای رسیدن به بازار ندارید و با یک تاکسی اینترنتی نظیر اوبر می‌توانید خودتان را به دهانه بازار طلای دبی برسانید. در غروب هنگام خیابان‌های اطراف بازار شلوغ می‌شوند و بسیاری از جهانگردان و اهالی محلی در این ساعات برای دیدن بازار به بازار هجوم می‌آورند. تنوع فرهنگی و جنب و جوش مردمان در این ساعت دیدنی است.

بازار طلای دبی چیز زیادی را برای کودکان ندارد. اگر به همراه خود کودک و نوجوان دارید بهتر است آن‌ها را در پارک‌ها و یا هتل سرگرم کنید. این بازار بیشتر برای زنان و شوهرانشان جذاب است و کودکان زیاد از بودن در این بازار لذت نمی‌برند.

چطور از بازار طلای دبی خرید کنیم؟

بازار طلای دبی

بازار طلای دبی

بازار طلای دبی مملو از طلاها و جواهرات و اشیا نفیسه است که هم گران هستند و هم حمل آن‌ها نیازمند احتیاط‌های امنیتی است. اگر به بازار طلای دبی آمدید و قصد خرید دارید بهتر است که چند توصیه‌ای که در این جا گفته می‌شود را حتماً رعایت کنید تا در ادامه فعالیت‌های خودتان دچار مشکل نشوید.

  • تا حدامکان وجه نقد با خودتان نداشته باشید. حتی در شهر امنی مانند دبی به همراه داشتن وجوه نقدی فراوان می‌تواند دردسرهای خودش را داشته باشد، از گم شدن وجوه گرفته تا چانه زنی با فروشندگان را در ذهن داشته باشید. بهتر است که به یکی از شعب بانک‌ها مراجعه کنید و در ازای وجه نقد کارت‌های اعتباری دریافت کنید. در ایران هم شرکت‌هایی هستند که به شما کارت‌هایی نظیر مسترکارت یا ویزاکارت را می‌دهند که می‌توانید به راحتی با آن‌ها خریدهای خودتان را انجام دهید. در عین حال با داشتن کارت اعتباری در صورتی که با فروشنده به مشکلی خوردید می‌توانید ادعای خرید خودتان را اثبات کنید.
  • بعد ازخرید طلا و جواهرات آن‌ها را یا بپوشید و یا در جای امن حمل کنید. آن‌ها را در جیب و یا کیف دستی نگذارید و یا اگر می‌گذارید از بسته بودن و امن بودن آن مطمئن شوید. در ساعات شلوغی بازار طلای دبی مملو از انسان‌های مختلف می‌شود. در این سال‌ها برخی از تازه واردان و مهاجرین غیرقانونی در دبی حضور دارند که ممکن است اقدام به جیب بری و یا سرقت از شما بکنند. برای همین حتماً از حمل مطمئن طلا و جواهرات خودتان مطمئن باشید.
  • در زمان خرید اسم فروشگاه را یادداشت کنید. به هزاران دلیل ممکن است که مجبور شوید که به فروشگاه برگردید. ممکن است که چیزی را جا بگذارید و یا در رقم پرداختی اشتباهی صورت گرفته باشد. بهتر است که اسم فروشگاه را در جایی یادداشت کنید و یا با موبایل از تابلو آن عکس بگیرید. تجربه بازگشت به فروشگاه تجربه پرتکرار برای بسیاری از مسافرین بوده است. پیدا کردن یک فروشگاه در میان انبوهی از فروشگاه‌های شبیه هم کار مشکلی است.
  • ابتدا از چند مغازه قیمت بگیرید. بسیاری از کسبه بازار طلای دبی افراد منصف هستند و به قول ما ایرانی‌ها آن‌ها انسان‌های چشم و دل سیری هستند. با این همه به عنوان یک تازه وارد و گردشگر به این بازار بهتر است که قبل از خرید جواهرات و یا هر چیز دیگری از چند مغازه قیمت بگیرید تا قیمت حدودی هر چیز را داشته باشید. بعد از خرید هم حتماً چانه بزنید خیلی از اوقات قیمتی که به شما اعلام شده است قیمت اصلی کالا نیست و جای چانه زیادی دارد.
  • بعد از خرید از فروشنده جعبه و سایر ملحقات را بخواهید. حمل جواهرات در جعبه و یا کیسه‌های پارچه‌ای امن است. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود که از آن‌ها حتماً جعبه و کیسه را دریافت کنید.
  • در میانه بازار به بازدید و تماشای طلای خودتان نپردازید. این کار هم ناخوشایند است و هم سبب شناسایی شما شده و دزدان و سارقان را به سمت خودتان جلب می‌کنید.
  • همیشه کیف حاوی جواهرات را در سمتی قرار دهید که نزدیک به دیوار باشد. این کار احتمال سرقت را به شدت کاهش می‌دهد.

با حفظ این چند نکته مفید می‌توانید یک خرید امن داشته باشید و به سلامت به منزل بازگردید و خاطره‌ای خوش را از خرید بازار طلای دبی برای همیشه در ذهن داشته باشید.

از چه تورهایی برای رفتن به بازار طلای دبی استفاده کنیم؟

بازار طلای دبی

بازار طلای دبی

برای رفتن به بازار طلای دبی شما راه‌های زیادی دارید ساده ترین راه برای این منظور استفاده از تاکسی تلفنی اوبر (Uber) است. بعد از ورود به دبی شما می‌توانید اقدام به خرید یک کارت اعتباری تلفن کرده و به راحتی به اینترنت متصل شوید. با اتصال به اینترنت می‌توانید از سرویس تاکسی اینترنتی اوبر استفاده کنید.

یکی از مزایای تاکسی اوبر در دبی آن است که نیازمند صحبت با راننده نیستید و راننده شما را به راحتی به مقصد می‌رساند.

در کنار این موارد تورهای محلی زیادی هم در دبی هستند که می‌توانید آن‌ها را از طریق اینترنت پیدا کنید. بخش‌های پذیرش هتل‌ها نیز اغلب لیدرهای این تورها را می‌شناسند. این تورها در بیشتر بازارهای معروف دبی توقف می‌کنند. یکی از مقاصد اغلب این تورها بازار طلای دبی است. سفر با این تورها هم بسیار خوب است زیرا مکان‌های محلی را به خوبی می‌شناسند و اگر آشنایی با دبی ندارید این تورها کمک بسیار خوبی برای شما هستند.

برای رفتن به بازار طلای دبی می‌توانید از تاکسی‌هایی هتل‌ها و برخی از تاکسی‌های شهری نیز استفاده کنید. برخی از هتل‌ها امکان رزرو تاکسی به مقاصد گوناگون را به شما می‌دهند. آن‌ها به زبان محلی یک تاکسی برای شما رزرو می‌کنند و شما می‌توانید بدون نیاز به دانستن زبان محلی به بازار طلای دبی بروید.

در نهایت اگر خودتان اهل ماجراجویی هستید می‌توانید یک خودرو شخصی در دبی کرایه کنید و خودتان اقدام به رانندگی در دبی کنید. این کار نیازمند به همراه داشتن گواهینامه بین‌المللی است. دقت کنید که پلیس دبی بسیار سخت گیر است و اصلاً بدون داشتن گواهینامه اقدام به رانندگی نکنید.

حرف آخر

بازار طلای دبی

بازار طلای دبی

به مانند بقیه مکان های دیدنی در دبی بازار طلای دبی نیز مکان جذاب و دیدنی است. شما می‌توانید در این بازار ساعت ها به خرید، تماشا و سیاحت بپردازید. در اینجا ما برخی از خصوصیات بازار طلای دبی را برای شما عنوان کردیم. امیدواریم که شما هم در دیدن این بازار به اندازه ما لذت ببرید. این بازار در منطقه دیره قرار گرفته است که بازارهای متنوعی در خود دارد. پیشنهاد می‌کنم که در بدو ورود به دبی در ابتدا سری به منطقه بازار دیره و بازار طلای دبی بزنید. سفر خوب و خوشی داشته باشید و از آن برای دبی بلیط بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *