اطلاعات عمومی امارات, جاذبه‌های شهری

چرخ و فلک دبی یا عین دبی؛ بزرگترین چرخ و فلک دنیا

چرخ و فلک عین دبی

چرخ و فلک دبی با نام عین دبی (چشم دبی) بزرگترین چرخ و فلک دنیاست. این چرخ و فلک مرتفع‌ترین چرخ و فلکی است که تا به حال ساخته شده و به همین دلیل یکی از جاذبه‌های توریستی شهر دبی به حساب می‌آید. اگر شما نیز در سفر به دبی به دنبال تجربه‌های جدید و متفاوت هستین بلندترین چرخ و فلک دنیا را از دست ندهید. این مقاله همه چیز در مورد بزرگترین چرخ و فلک دنیا (عین دبی) را توضیح می‌دهد و به معرفی عین دبی می‌پردازد. علاوه بر این مسیر دسترسی به چرخ و فلک دبی و مشخصات چرخ و فلک دبی و همچنین امکانات داخل اتاقک‌های عین دبی را می‌توانید در این مقاله بخوانید. با دبی‌بلیط همراه باشید.

معرفی چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

عین دبی یا چشم دبی نام چرخ و فلک دبی است که لقب بزرگترین چرخ و فلک دنیا و یا به عبارتی بلندترین چرخ و فلک دنیا را یدک می‌کشد. پیش از ساخت عین دبی، های رولر که در لاس وگاس آمریکا قرار دارد لقب بلندترین چرخ و فلک دنیا را به همراه داشت. عین دبی در سال 2021 افتتاح شد و 82.4 متر برابر با 270 فوت بلندتر از های رولرلاس وگاس با 167.6 متر یا 550 فوت است.

توجه داشته باشید که افراد زیر 12 سال، فقط در صورتی امکان سوار شدن در عین دبی را دارند که یک همراه بالغ و بالای 21 سال داشته باشند.

تاریخچه ساخت چرخ و فلک عین دبی

چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

در فوریه 2013 اعلام شد که پروژه بلندترین چرخ و فلک دنیا در دبی کلید می‌خورد. طبق اعلام خبرگزاری‌های امارات این پروژه قرار بود در جزیره بلوواترز دبی ساخته شود. در می 2015 ساخت این چرخ و فلک آغاز شد و پیشبینی شد که این پروژه در 6 ماه نخست سال ۲۰۱۹ تکمیل شود. تأخیرهای بعدی، افتتاح سازه را به ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰، همزمان با اکسپو ۲۰۲۰، سوق داد، اما این بار هم به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹افتتاح این چرخ و فلک به تعویق افتاد. یک سال بعد از آن تاریخ، در ۲۱ اکتبر ۲۰۲۱، بزرگ‌ترین چرخ و فلک دنیا افتتاح شد.

چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

برای ساخت چشم دبی، یک تلاش جهانی صورت گرفته است!  تیمی حرفه‌ای متشکل از مهندسان ساخت‌وساز هیوندای و مهندسان استارنث و متخصصانی از بیش از 10 کشور گرد هم آمدند که از آن‌ها می‌توانیم به کره جنوبی، آلمان، انگلستان، فرانسه و هلند اشاره کنیم. قطعات این چرخ و فلک در امارات ساخته شده‌اند و به جزیره آب‌های آبی منتقل شده‌اند. قطر قسمت مرکزی چرخ و فلک 6.5 متر است و از یک فولاد بسیار با کیفیت تشکیل شده که از آن در صنایع اتمی استفاده می‌کنند. این فولاد نسبت به فولاد معمولی وزن کمتری دارد؛ اما مقاوم‌تر است.

مشخصات چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک چشم دبی که نام خود را از چرخ و فلک چشم لندن الهام گرفته است ارتفاعی برابر با 250 متر یا 820 فوت دارد. بنابراین بدون شک بلندترین چرخ و فلک دنیاست. این سازه توان ترابری تا ۱750 مسافر در ۴۸ کپسول را داشته که در نوع خود بی‌بدلیل است. مکان آن به عنوان یک منطقه سرگرمی به کار رفته و ۸۰ متر (۲۶۰ فوت) صفحه نمایش LED روی چرخ و فلک نصب شده که یک پلتفرم الکترونیکی برای پخش، تبلیغات و سایر اطلاعات ایجاد می‌کند.

چشم‌اندازی که بزرگترین چرخ و فلک دنیا در اختیار مسافران خود قرار می‌دهد بسیار زیبا و چشم‌نواز است. این چرخ و فلک منظره‌ای از دبی مارینا و مکان‌های دیدنی مانند برج العرب، نخل جمیرا و برج خلیفه را ارائه می‌کند که هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد. هر دور کامل چشم دبی حدودا 38 دقیقه زمان می‎برد. در این مدت مسافران می‌توانند مناظر زیبایی از آسمان‌خراش‌های دبی را با ویو 360 درجه مشاهده کنند و لذت ببرند.

چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

طول تمامی کابل‌های سیمی به‌کاررفته در چشم دبی به حدود 2400 کیلومتر می‌رسد که برابر با فاصله بین قاهره و دبی است. همچنین وزن هر کدام از اسپوک‌های (پره چرخ) چرخ فلک دبی، 5 تن است و طول هر کدام از آن‌ها بیشتر از یک زمین فوتبال است. طوقه یا هسته مرکزی چشم دبی وزنی معادل با 13 هواپیمای airbus a380s دارد و در ساخت این چرخ و فلک 33 درصد، فلز بیشتری نسبت به برج ایفل به‌کار گرفته شده است.جالب است بدانید که مجموعاً بیش از 11200 تن فلز برای ساخت‌وساز عین دبی استفاده شده و مجموع زمان کار کارگران و کارمندان برای ساخت این چرخ فلک مرز 9000000 ساعت را رد کرده است.

چرخ و فلک دبی کجاست (آدرس و نقشه)

چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

در قلب جزیره بلوواترز «Bluewaters» و در جنوب غربی شهر دبی، می‌توانید بزرگ‌ترین چرخ و فلک دنیا را مشاهده کنید. این جاذبه تفریحی شگفت‌انگیز در فاصله ۲۲ کیلومتری از مرکز شهر دبی و ۵۰۰ متری ساحل جمیرا قرار دارد که گردشگران زیادی را مجذوب خود کرده است. چرخ و فلک دبی به عنوان بلندترین چرخ و فلک دنیا شناخته شده و یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین جاذبه دیدنی و تفریحی این شهر توریستی است که تجربه منحصربه‌فردی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

مسیر دسترسی به چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

از آن‌جا که چرخ و فلک عین دبی در جزیره بلوواترز و در مارینای دبی قرار گرفته است، بنابراین برای رفتن به عین دبی 3 راه پیش رو دارید. خودروی شخصی، تاکسی آبی و مترو.

اگر قصد دارید تا عین دبی رانندگی کنید، از خیابان شیخ زاید، تابلو‌های خیابان D59 السبخا را دنبال کنید. سپس از خروجی 29 وارد این خیابان شوید و راه را ادامه دهید تا به جزیره‌ای برسید که چرخ و فلک عین دبی در آن قرار دارد. کافی است به چندکیلومتری این جزیره برسید تا بلندترین چرخ و فلک دنیا را ببینید. اما ترجیحا با خودرو شخصی برای بازدید از چشم دبی نروید؛ چراکه این مجموعه دارای پارکینگ اختصاصی نیست.

چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

برای رفتن به این جاذبه گردشگری می‌توانید از تاکسی‌های آبی نیز استفاده کنید که از مسیر روی دریا شما را به چرخ و فلک عین دبی می‌رسانند. این تاکسی‌ها تا ساعت ۱۰ شب مشغول خدمت‌رسانی هستند.

اگر قصد داشته باشید با استفاده از حمل و نقل عمومی دبی از بزرگترین چرخ و فلک دبی دیدن کنید، باید بدانید که نزدیک‌ترین ایستگاه به این جاذبه، ایستگاه متروی مارینای دبی است. از هر ایستگاهی که سوار مترو می‌شوید، خود را به ایستگاه متروی داماک برسانید و پس از پیاده شدن از مترو، ۹ دقیقه پیاده‌روی کنید تا به چرخ و فلک چشم دبی برسید.

امکانات داخل اتاقک‌های چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

اتاقک‌های بزرگترین چرخ و فلک دنیا توسط شرکت هیوندا طراحی و ساخته شده‌اند. این اتاقک‌ها به نحوی هستند که بتوان چشم‌اندازی زیبا و کامل از آسمان خراش‌های دبی را به‌صورت 360 درجه مشاهده کرد. همچنین تمامی این اتاقک‌ها سیستم تهویه کننده هوا، وای فای رایگان و کفپوش چوبی دارند. همچنین در هر 48 اتاقک چرخ و فلک عین دبی، ظرفیت حمل 40 نفر وجود دارد، اما در زمان شرایط کرونایی در هر کپسول نهایتاً 10 نفر می‌توانستند سوار شوند.

چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

7 نوع کابین در بلندترین چرخ و فلک دنیا وجود دارد که امکانات متفاوتی دارند و قیمت بلیط آن‌ها نیز متفاوت است. گردشگران با توجه به بودجه و سلیقه خود می‌توانند یکی از سه کابین را انتخاب کنند. این کابین‌ها شامل کابین‌های مشاهده، کابین‌های دورهمی و کابین‌های خصوصی ست. گردشگران می‌توانند ارزان‌ترین بلیط‌های چرخ و فلک دبی را خریداری کنند که شامل مشاهده و لذت بردن از مناظر بالای چرخ و فلک می‌شود و یا از با تهیه بلیط‌ کابین‌های دورهمی به لانژ و نوشیدنی‌های داخل اتاقک دسترسی داشته باشند و یا از کابین‌های خصوصی استفاده کنند و خدمات VIP دریافت کنند.

کابین بیسیک (استاندارد)

چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

در کابین‌های این چرخ و فلک که تحت عنوان استاندارد یا بیسیک شناخته می‌شود، خدمات یا امکانات ویژه‌ای ارائه نمی‌شود. به این معنی که شما صرفا در این اتاقک‌ها می‌نشینید و از دیدن مناظر پیش‌روی خود لذت می‌برید. ظرفیت کابین استاندارد چرخ و فلک چشم دبی، ۴۰ نفر است و خوردن و آشامیدن مواد خوراکی در آن ممنوع است.

کابین لانژ پلاس

چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

کسانی که بلیط کابین لانژ پلاس چرخ و فلک دبی را تهیه می‌کنند، می‌توانند از سالن ورودی که رو به دریا است، سوار این چرخ و فلک زیبا شوند. همچنین برای پذیرایی از این افراد، سرو یک نوشیدنی خانگی نیز در نظر گرفته شده است.

کابین وایب پلاس

چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

کابین وایب پلاس دارای امکانات ویژه‌ای است. برای مثال شما می‌توانید از سالن ورودی که رو به دریا است، سوار چرخ و فلک شوید و برای گذشتن از بازرسی امنیتی نیاز به ایستادن در صف ندارید. همچنین دو نوع نوشیدنی الکلی و غیر الکلی برای شما سرو می‌شود که می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. امکان استفاده از تنقلات و نوشیدنی‌ها به صورت رایگان نیز در سالن انتظار وجود دارد.

کابین پرمیوم

چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

خدمات و امکاناتی که در اختیار دارندگان بلیط کابین‌های پرمیوم قرار می‌گیرد، برای مثال هنگام سوار شدن می‌توانید از سالن ورودی که به سمت دریا است، استفاده کنید و مدت زمان ماندن در این سالن نیز قابل تمدید است. 3 نوع نوشیدنی نیز در تمام مدت گشت‌وگذار در چرخ و فلک برای شما سرو می‌شود.

کابین خانوادگی

چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

برخی از کابین‌های چرخ و فلک چشم دبی برای خانواده‌ها طراحی شده است که تحت عنوان کابین خانوادگی و خانوادگی پلاس وجود دارند. ظرفیت این اتاقک‌ها ۴ نفره است که یک تفاوت کوچک با یکدیگر دارند. در کابین خانوادگی، هیچ نوشیدنی و خوراکی سرو نمی‌شود ولی در کابین خانوادگی پلاس، یک نوشیدنی و یک میان‌وعده سرو می‌شود.

 

کابین سلبریت کلوپ

چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

در این کابین‌ها که از جمله کابین‌های گران‌قیمت چرخ و فلک دبی محسوب می‌شوند، امکان برگزاری جلسات کاری، مهمانی‌های کوچک، گردهمایی و … وجود دارد. این کابین‌ها اختصاصی است و هیچ فرد غریبه‌ای به جز مدعوین اجازه ورود به آن را ندارند. از خدمات اصلی کابین‌های سلبریت کلوپ این است که انواع نوشیدنی و غذاهای لذیذ برای شما سرو می‌شود.

کابین سلبریت پلاس

چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

گران‌ترین کابین‌های چرخ و فلک چشم دبی با نام کابین‌های سلبریت پلاس، برای برگزاری مهمانی‌ها و جشن‌های مجلل و گران بر فراز شهر زیبای دبی درنظر گرفته شده است. این کابین‌ها دارای ظرفیت حداکثر ۴۰ نفر هستند و خدمات ویژه‌ای به مهمانان ارائه می‌کنند. سرو میان‌وعده، انواع نوشیدنی و غذاهای لذیذ و وجود یک متصدی کافه اختصاصی از امکانات منحصربه‌فرد این کابین‌ها محسوب می‌شود.

شرایط بازدید از چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

  • ساعت کاری این چرخ و فلک در روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح الی ۲۱ و از پنج‌شنبه تا یک‌شنبه از ساعت ۱۲ ظهر تا ۲۱ است.
  • مانعی برای سوار شدن توان‌یابان یا کم‌توانان جسمی و افرادی که از ویلچر استفاده می‌کنند وجود ندارد.
  • پیش از بازدید از این چرخ و فلک حتما از سرویس بهداشتی استفاده کنید؛ چراکه در هیچ کدام از کابین‌های آن سرویس بهداشتی تعبیه نشده است.
  • ورود کلیه حیوانات خانگی به داخل کابین‌های عین دبی ممنوع است.
  • به همراه داشتن وسایل عمومی مانند کیف‌های دستی بانوان یا کوله پشتی مانعی ندارد؛ اما از آنجایی که این در این جاذبه صندوق امانات وجود ندارد، از بردن چمدان یا ساک‌های بزرگ به آنجا خودداری کنید.
  • به همراه داشتن چاقو یا فلزات نوک‌تیز اکیدا ممنوع است.
  • به همراه داشتن مواد قابل اشتعال اکیدا ممنوع است.
  • در کابین‌های عین دبی کشیدن سیگار و دخانیات ممنوع است.
  • این چرخ و فلک دارای سرویس پذیرایی است؛ از همین رو به همراه داشتن هرگونه خوراکی ممنوع است.
  • یک ساعت قبل از زمان بلیط خود در مجموعه حاضر شوید تا در فرآیند بازرسی قبل از سوار شدن به چرخ و فلک قرار بگیرید. این پروسه ۴۰ دقیقا طول می‌کشد.

سخن پایانی

چرخ و فلک دبی

چرخ و فلک دبی

در این مقاله سعی کردیم همه چیز در مورد بزرگترین چرخ و فلک دنیا (عین دبی) را شرح دهیم. ابتدا به معرفی چرخ و فلک دبی به عنوان بزرگترین چرخ و فلک دنیا پرداختیم و سپس تاریخچه ساخت چرخ و فلک عین دبی و مشخصات چرخ و فلک دبی را بررسی کردیم. علاوه بر موارد ذکر شده دانستن امکانات داخل اتاقک‌های عین دبی نیز به شما کمک خواهد کرد تا بلیط مناسب با شرایط خود را تهیه کنید. بنابراین اگر شما نیز مشتاق هستید تا از بلندترین چرخ و فلک دنیا بازدید کنید و به دنبال پاسخ سوالاتی از قبیل اینکه چرخ و فلک دبی کجاست و مسیر دسترسی به چرخ و فلک دبی چگونه است هستید این مقاله را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *